Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pritet tërmet në politikë, zv.ministrja e Brendshme njofton se qeveria po përgatit hapjen e kapitullit të Reformës në Drejtësi

Postuar: 20/07/2019 - 16:37

Zv.ministrja e Brendshme Romina Kuko, e cila njëkohësisht është edhe kryetare e Grupit Ndërinstitucional të Punës ka njoftuar se qeveria po bën përgatitjet për hapjen e Kapitullit 24, nëse hapen negociatat me BE-në.

Kuko shprehet se procesi është intensiv dhe nuk konsiston vetëm në përafrim legjislacioni por në krijimin e institucioneve të reja të drejtësisë dhe zbatimit të ligjit si dhe rezultate konkrete nga operacionet e drejtësisë së re.

"Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von det Leyen është shprehur sot sërish pa asnjë ekuivok lidhur me hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE.

Ministria e Brendshme, si institucioni lider për Kapitullin 24, më këmbë për përgatitjen e plotë të gjithë procesit. Sot në mbledhjen e Komitetit Drejtues dhe Grupit të Punës nga MB dhe PSH. Kapitulli 24 "Drejtësia, Liria, Siguria" është kapitulli i parë (së bashku me Kap.23) që do të hapet në negociatat me BE. Fushat kryesore:

- Lufta kundër krimit të organizuar

- Migracioni, Azili, Kufijtë e jashtëm dhe politika e vizave

- Lufta kundër terrorizmit

- Bashkëpunimi gjyqësor në çështjet penale&civile

Institucionet e përfshira:MD,MFE, Banka e Shqipërisë, Prokuroria e Përgjithshme etj

Proces intensiv i cili nuk konsiston vetëm në përafrim legjislacioni por në krijimin e institucioneve të reja të drejtësisë & zbatimit të ligjit si dhe rezultate konkrete nga operacionet.

Drejtësia e re!" shkruan Kuko.

Në tetor pritet që të çelen negociatat, ndërsa po në vjeshtë pritet që të jetë ngritur edhe SPAK-u për të filluar me dosjet e para për të vendosur para drejtësisë 'peshqit' e mëdhenj.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/08/2019 - 23:55

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndodhet sonte i ftuar në studion e Syrit.tv, në intervistën e parë televizive për këtë sezon.

Postuar: 22/08/2019 - 23:37

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Micotaqis deklaruar se respektimi I të drejtave të minoritetit gr

Postuar: 22/08/2019 - 23:14

Kryetari i PD-së Lulzim Basha sulmoi në një intervistë deputeten Rudina Hajdari, Myslym Murrizin

Postuar: 22/08/2019 - 22:50

Lulzim Basha ka lajmëruar lëvizjet që do të bëjë opozita në muajin shtator.

Postuar: 22/08/2019 - 22:30

Shtatori pritet të sjellë zhvillime të forta, sa i takon krizës politike në vend.

Postuar: 22/08/2019 - 22:23

Kryedemokrati Lulzim Basha shprehet se në 30 qershor nuk pati zgjedhje sepse 85% e qytetarëve i b

Postuar: 22/08/2019 - 22:11

Kryedemokrati Lulzim Basha sulmon dy deputetët e PD Rudina Hajdari e Myslym Murrizi dhe Lefter Ko