BREAKING NEWS

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia e rrethoi, por autori zgjodhi të vriste veten

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia
x
BREAKING NEWS

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka përgjegjësi për largimin e të rinjve

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në Tiranë, i pranishëm edhe kancelari gjerman, ja kush do ta shoqërojë

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë: Kanë devijuar nga objektivi, nuk po merren me zyrtarët e lartë

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë:
x
BREAKING NEWS

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së zbardh prapaskenat

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë po ndodh

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

“Rama kërkon të vrasë fjalën e lirë”/ Çfarë po paralajmëron Berisha: Brenda 6 muajve tre media...

“Rama kërkon të vrasë fjalën e lirë”/
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi gruaja shtatzënë? Zbulohet LETRA e Sokol Halilit pak momente pas aktit të tmerrshëm (FOTO)

Çfarë i kërkoi gruaja shtatzënë? Zbulohet LETRA e
x

Politike

Projekti i Portit të Durrësit/ "Shumë e rëndë", Ilir Meta del me thirrjen urgjente dhe tregon prapaskenat: Kjo do të ketë pasoja të paparashikueshme ekonomike dhe në sigurinë kombëtare

Projekti i Portit të Durrësit/ "Shumë e

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka denoncuar këtë të hënë sërish projektin e Portit të Durrësit dhe ka bërë thirrje urgjente që të bëhen publike pronarët fundorë të kompanive guackë.

Për një çështje jashtëzakonisht të rëndësishme që është prioritet madhor dhe për Partinë e Lirisë dhe opozitën e vërtetë, zbardhja e aferës më të rëndë të deritanishme, asaj të Portit të Durrësit.

Të bëhen publike urgjent pronarët fundorë të kompanive guackë. Shteti shqiptar përmes këtyre vendimeve të bëra në errësirë kapitalizon mbi 1.5 milionë merta katrorë sipërfaqe trualli me një vlerë jashtëzakonsiht të lartë, e cila do ishte automatikisht pronë e koncensionarit.

Një pasuri e tillë e një rëndësie strategjike s’do jetë më pronë e shtetit shqiptar, por do ishte e privatiaur de juro që në catin e derdhjes kontribut në kapitalin e koncensionarit në të cilin administrimin e bën partneri privat që zotëron 70% të aksioneve.

E në rast konflikti potencial në të ardhmen zgjidhja mund të kryhej vetëm në gjykata ndërkombëtare.

Shumë e rëndë dhe e papranueshme me pasoja të paparashikueshme ekonomike financiare por dhe të luftës kundër pastrimit të parasë dhe sigurisë kombëtare nëse kompania do jetë e regjistruar në parajsa fiskale”, tha Meta.

Më të lexuarat