Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Prokuroria çon në gjyq Lulzim Bashën, vjen reagimi i parë nga qeveria: Diplomati dixhital i di të gjitha

Postuar: 08/11/2019 - 16:16

Prokuroria e Tiranës ka përfunduar hetimet për çështjen e lobimit rus nga Partia Demokratike.

Dosja për lobimin rus është dërguar në Gjykatën e Tiranës.

Sipas një shkresë nga prokuroria, Basha është njoftuar nga ky organ për mbylljen e hetimeve ndaj tij dhe ndaj dy zyrtarëve të tjerë të PD-së.

Ministrja e Marrëdhënieve me Parlamentin Elisa Spiropali tha se nuk është hera e parë që Lulzim Basha përballet me akuza të tilla të cilat më herët janë mbyllur për procedurë.

"Ne nuk kemi ndër mend të bëjmë atë që bën Lulzim Basha përditë të dalë të hedhë akuza. Kjo e minon politikën. Ne nuk e bëjmë këtë dhe nuk e kemi bërë edhe pse faktet janë kokëforte. Është një hetim goxha i gjatë. Në dijeninë time akuzat janë për pastrim para. Por ne nuk kemi prokuror dhe as gjykatës. Por le të bëjnë institucionet detyrën dhe ai të bëjnë detyrën, të bëjë liderin e opozitës të vijë me alternativë dhe t'i lërë gjyqet publike. Por duhet të provojë pafajësinë e tij. Është hipokrizi të flasësh publikisht për njerëz të tjerë që nuk kanë as çështje në prokurori kur vetë je strehuar nga hetimet dhe çështjet konkrete penale. Prokuroria e ka shpallur të pandehur duhet të shkojë në gjykatë. Për ne të gjithë njerëzit që nuk janë provuar rë fajshëm janë të pafajshëm. Ka një problem moral. Duhet të përgjigjet. Ne nuk jemi nga ata që e copëtojmë publikisht tjetrin pa u marrë vendimi, ama kërkojmë një sistem hetimi të pandikuar. Nuk është hera e parë që Lulzim Basha përballet me akuza të tilla të cilat më herët janë mbyllur për procedurë. Nuk dua të spekuloj mbi vizitat. Diplomati dixhital i di të gjitha. Ne nuk duam ta konkurojmë. Dosja nuk ka nisur nga prokuroria jonë por në SHBA", u shpreh Spiropali.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 18:31

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka dhënë një intervistë për Zërin e Amerikës. Kryemadhi ka folur për çështje të aktualitetit në Shqipëri duke nisur me Gjykatën Kushtetuese.

Postuar: 15/11/2019 - 18:28

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi komentoi situatën politike në vend.

Postuar: 15/11/2019 - 18:17

Arta Vorpsi, kandidatja e cila ishte e para në listën për vakancën e shpallur nga Kreu i Shtetit,

Postuar: 15/11/2019 - 17:56

Bashkia Lezhë ka nisur bllokimin e llogarive bankare të bizneseve që nuk kanë paguar taksat vendo

Postuar: 15/11/2019 - 17:47

Avokati Spartak Ngjela i ftuar në studion e ‘Top Talk’ ka folur në lidhje me situatën

Postuar: 15/11/2019 - 17:46

Kuvendi miratoi me 97 vota një rezolutë në të cilën i kërkohet institucioneve të tjera të injoroj

Postuar: 15/11/2019 - 17:32

Sot zv.kryeministri Erion Braçe iu përgjigj deklaratës së Metës, ku ky i fundit tha se me një dek