BREAKING NEWS

Vazhdojnë përpjekjet për të finalizuar Reformën Zgjedhore, SHBA hedh hapin e rëndësishëm, zyra e shtypit të ambasadës njofton lëvizjen e Yuri Kim ditën e sotme

Vazhdojnë përpjekjet për të finalizuar Reformën
x

Politike

“Pronat dhe pakicat kombëtare”, reagon sërish qeveria greke: Do vazhdojmë ta ngremë këtë çështje në mënyrë sistematike (Kërkesa për Shqipërinë)

“Pronat dhe pakicat kombëtare”, reagon sërish qeveria

 

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Greqisë, Alexandros Gennimatas gjatë një konferencë me diplomatët në Athinë ka deklaruar se Shqipëria duhet të zbatojë rekomandimet për çështjen e pronave.

“Për Shqipërinë, ju e dini se çështja e pronës, si dhe vetëvendosja, janë çështje që ne po i shtrojmë vazhdimisht, në të gjitha nivelet dhe në të gjitha takimet tona me palën shqiptare. Madje kjo kërkesë erdhi në kohët e fundit në një takim që Kryeministri pati me zotin Edi Rama këtu në Athinë. Ajo që ne po kërkojmë nga Shqipëria është, në fakt, asgjë më shumë se sa për të zbatuar rekomandime të cilat organizatat ndërkombëtare kompetente, siç është Këshilli i Evropës, i kanë adresuar. Dhe ne do të vazhdojmë ta ngremë këtë çështje në mënyrë sistematike.”, u shpreh zëdhënësi.

Më të lexuarat