Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Protesta/ Deputetja e PS-së: Është lajm i mirë që studentët dolën sot. Ja kush është përgjegjës

Postuar: 06/12/2018 - 19:36

Deputetja e Partisë Socialiste Elisa Spiropali ka komentuar protestën e studentëve ditën e sotme para Ministrisë së Arsimit.

Spiropali pranoi hapur se kërkesa e studentëve ishte e arsyeshme, por përgjegjësinë ia lë rektorëve të universiteteve që propozuan vendosjen e tarifave për kreditet e provimeve të mbartura.

“Ne nuk e konsiderojmë tërheqje, një kërkesë të arsyeshme, kërkesa e studentëve ishte e arsyeshme. Janë disa prej rektorëve që e kanë kërkuar sepse ata kanë vënë re një tendencë për të përsëritur lëndë, për të shtyrë provimet, por ajo që pranojmë është se nuk ka patur komunikim me studentët për këtë gjë.Ne kemi një tendencë që gjithçka ta lidhim me qeverinë, kjo VKM është e 7 muajve më parë, pa diskutim edhe ministria është kapur në një lloj befasie. Kjo ka qenë një protestë spontane dhe është realizuar aty për aty, dhe brenda ditës është gjjykuar dhe është hequr ajo kërkesë nga VKM-ja.Është lajm i mirë që studentët dalin si një trup dhe protestojnë për të drejtat e tyre. Ne vuanim kur ishim në opozitë sepse presioni që ushtrohej ishte aq i madh sa nuk guxonin studentët të grinin zërin” tha Spiropali në News24.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 23:59

Si përfaqësuese e opozitës parlamentare në takimin e delegacionit shqiptar në Hagë me deputetët holandezë, Rudina Hajdari tha se pavarësisht se besonte se pakënaqësitë e opozitës ishin legjitime, mandati nuk duhej lën

Postuar: 21/05/2019 - 23:54

Ish-deputeti demokrat Tritan Shehu ka komentuar deklaratat që presidenti Thaçi bëri mbrëmë në një

Postuar: 21/05/2019 - 23:32

“Bashkia e Lezhës është kthyer nga një bashki shërbimi në bashki punësimi.

Postuar: 21/05/2019 - 23:26

 Deputetja e PS Milva Ikonomi shprehet se protesta e thirrur nesër nga studentët përpara Min

Postuar: 21/05/2019 - 23:00

Ish-ambasadori holandez të OSBE në Tiranë Robert Bosch i ka bërë thirrje opozitës të punojë vetëm

Postuar: 21/05/2019 - 22:43

Gazetari i njohur Erion Kristo ka shpërthyer keq ndaj ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj pak

Postuar: 21/05/2019 - 22:37

Nga qyteti i Beratit, Lulzim Basha ka mohuar spekulimet e ditëve të fundit se ka arritur një marr