BREAKING NEWS

Ekipi i Donald Trump publikon VIDEO-SKANDALIN me zgjedhjet

Ekipi i Donald Trump publikon VIDEO-SKANDALIN me zgjedhjet
x

Politike

PS e vendosur për të shkrirë LSI dhe partitë e vogla, Rama i prerë se nuk do të pritet Venecia për Kodin Zgjedhor, sot dekreti shqyrtohet në Kuvend

PS e vendosur për të shkrirë LSI dhe partitë e vogla, Rama i

Ashtu siç gazeta “SOT” e paralajmëroi një ditë më parë, kryeministri Edi Rama e ka bërë të qartë dje se nuk do të pritet Komisioni i Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Presidenti Ilir Meta ktheu për rishqyrtim ndryshimet e javëve të fundit, duke mos rënë dakord me heqjen e koalicioneve dhe listat e hapura të kësaj forme. Por nga ana tjetër ai iu drejtua dhe Komisionit të Venecias, duke kërkuar një opinion, me shpresën se PS do të presë përgjigjen nga Strasburgu. Por duket se nuk do të humbet kohë me këtë proces. Ishte vetë kreu socialist Edi Rama, i cili dje në dy reagime u shpreh qartë se dekreti do të rrëzohet dhe komentet e Venecias do të reflektohen kur ato të vijnë. “Mendimi i Venecias është gjithnjë i mirëseardhur, por për një ligj të votuar dhe të refuzuar nga Presidenti, procedura është e qartë: Refuzimi i Presidentit pranohet ose rrëzohet nga Parlamenti! Parlamenti do të rishprehet pa humbur asnjë ditë”, tha kryeministri. Ai nuk kurseu as sulmet ndaj presidentit. Dje Meta foli në një konferencë shtypi se përse iu drejtua Venecias, por Rama e akuzoi Metën se kërkon vetëm rrëmuja. “Ky president i angazhuar si një ekstremist kundër Parlamentit dhe qeverisë shqiptare, s'merr dot peng askënd dhe asgjë përveç institucionit që fatkeqësisht ka marrë peng! Opinioni i Venecias mirë se të vijë kur të vijë, por koha për këto zgjedhje s'pret asnjë ditë jashtë procedurave”, tha kryeministri Rama dje. Një tjetër mesazh ndaj presidentit erdhi dhe pas takimit që Rama pati me drejtuesit politikë në qarqe, ku u shpreh: “Do të votojmë sa më shpejt kur të caktohet seanca e takimit. Pa asnjë ndryshim pikë dhe presje do e votojmë Kodin siç u votua nga Parlamenti. Askush nuk mund të vendosë në diskutim vendimin e Parlamentit, as Ilir Meta”.

Shkrija e partive të vogla

Këmbëngulja e PS për të mos pritur Komisionin e Venecias do të thotë se ajo është e vendosur për të shkrirë LSI dhe partitë e vogla. Vetë Rama dhe eksponentë të tjerë të mazhorancës e kanë thënë hapur se LSI do të bëhet hi më 25 prill. Heqja e koalicioneve duket se ka qenë një strategji e mirëmenduar e mazhorancës. Listat u hapën, por u fut dhe kufizimi i koalicioneve para zgjedhjeve duke detyruar PD dhe LSI që të shkojnë të ndara në zgjedhje. Kjo skemë i jep avantazhe PS, pasi mund të formojë qeverinë dhe nëse merr më pak se gjysma e votave. Nga ana tjetër zgjedhjet e 2017 treguan se LSI është më e humbura. Po ashtu kemi një shkërmoqje të partive të vogla. Sipas burimeve, Lulzim Basha do të fusë në listat e tij disa prej aleatëve, si Shehi, Mediu, Dule apo Duka. Por vetëm këta do jenë në renditje parësore, ndërsa anëtarë të tjerë të LZHK, PAA, PBDNJ apo PR do e kenë vështirë të futen në Parlament. Nga ana tjetër parti si PDIU dhe të tjera mund të mbeten pa deputetë fare. Pra me këtë lëvizje PS duket se po i godet të vegjlit.

Sot mblidhet Komisioni i Ligjeve

Mazhoranca ka vendosur të mos humbasë kohë pavarësisht se është kërkuar ndihma e Venecias. Sot Komisioni i Ligjeve do të shqyrtojë dekretin e presidentit dhe pritet rrëzimi tij. Sipas burimeve, plani është që këtë të enjte ai të shkojë për votim në seancë plenare duke mbyllur një herë e mirë këtë kapitull.