BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata Kushtetuese, a do të rrëzohen zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe a do të ketë zgjedhje të parakohshme?

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata
x
BREAKING NEWS

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron ndryshimin e MADH në Shqipëri

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron
x

Politike

“PS  trashëgimtarë të Partisë së Punës”, Grida Duma: Nuk e imagjinoj dot veten që të ulem në një tryezë me ...

“PS  trashëgimtarë të Partisë së

Deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma gjatë një interviste foli në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit. Ajo tha se PD ndryshe nga mazhoranca pa asnjë pushtet , arriti të ndahej me një diferencë të ngushtë nga PS.

Më tej ajo tha se mazhoranca me të gjitha pushtetet që kishte përdori në mëyrë skandaloze të dhënat e njerëzve.

“Bilanci i deritanishëm nuk matet me shifrat statistikore, që i takojnë PD dhe opozitës në tërësi. Fakti që edhe me shifrat e sotme, përtej asaj që do të jetë më vonë një rinumërim, ankimim, etj, nuk jam duke e mbrojtur apo duke bërë një qëndrim subjektiv, mendoj që PD pa asnjë pushtet, pa qenë as në parlament, përkundrejt një pushteti qendror-lokal, një mënyre administrimi më skandalozin, që ishte informacioni deri te karta e identitetit që kishte PS, përballë të gjitha pamundësive që kishte, u nda me PS me 37 mijë vota në total, me statistikat e sotme, pra jo më shumë se 3.7 mandate.

Bilanci është një reflektim i madh për Shqipërinë. Është një diferencë që vjen nga përdorimi i botës së krimit në shtrembërimin apo frikën e votës së lirë. Nëse PD atë rezultat të ngushtë do ta tenderonte përmes krimit dhe organizatave kriminale, patjetër që do të ishte në pushtet, por një e keqe do të zëvendësonte një të keqe.
Unë nuk kam parë që betejat nuk ndodhin, apo të tërhiqesh nga betejat, pra të mos hysh në zgjedhje, është akoma më keq. Është surprizuese sa shumë na kanë besuar njerëzit, pavarësisht se kanë qenë nën presion. Jo PS, Rilindja i detyrohet shqiptarëve një gjë shumë të madhe. Patjetër ata janë trashëgimtarë të Partisë së Punës, e cila nuk është partia që i dha shkëlqim popullit, por i dha izolim. Kjo parti, PS, i detyrohet shqiptarëve, t’i largohet me të gjitha mjetet kërcënuese, spiunuese, e jo ta përsërisë historinë e vet.

Nuk e imagjinoj dot veten që të ulem në një tryezë me bandat dhe nuk do ta uroj kundërshtarin, nëse rezultati i tij, pra rezultati i PS në Kavajë e Rrogozhinë, vjen pas asaj fotoje me bandat, dhe ata e kanë këtë krenari, për mua nuk është e tillë. Ka vite që nuk ka zgjedhje normale në Shqipëri. A i shmangemi dot të vërtetës sonë? E tha OSBE/ODIHR dje që SPAK të hetojë krimet zgjedhore, se ka pasur shit-blerje votash, dhe vuri theksin te databaza e të dhënave. “Ne jemi të gjithë njësoj”, thoshte Rama. Ne nuk jemi njësoj. Po ndodh prej vitesh që blihen vota dhe ky është fakt i tmerrshëm. Kam një minikrenari për t’u ndarë nga ajo kastë njerëzish, që përdorin banda e krim. Neve na u ofrua kjo mundësi, por unë nuk e përdor”, tha Duma.

Më të lexuarat