BREAKING NEWS

Plas sherri në Vlorë, plagoset me thikë 64-vjeçari, policia zbardh detajet

Plas sherri në Vlorë, plagoset me thikë 64-vjeçari,
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë të hënën? Eksperti i sigurisë zbardh skenarin për Veriun e Kosovës

Çfarë pritet të ndodhë të hënën? Eksperti i
x
BREAKING NEWS

Gati për atentat? Lëvizte i armatosur në bregdetin e Borshit, e pëson keq 38-vjeçari

Gati për atentat? Lëvizte i armatosur në bregdetin e Borshit, e
x
BREAKING NEWS

Vizita e Ramës në Lazarat, deputeti i PD ‘shpërthen’ në akuza të rënda: Si krimineli në vendin e krimit! E pritën ashtu si ai e meriton

Vizita e Ramës në Lazarat, deputeti i PD ‘shpërthen’
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet kreu i PD Krujë, ‘shpërthen’ ashpër ndaj Berishës: Nuk fitohet me aleat Ilir Metën dhe me armik SHBA-të

Nuk përmbahet kreu i PD Krujë, ‘shpërthen’
x
BREAKING NEWS

Frikë nga një ofensivë ukrainase, Putin merr vendimin urgjent

Frikë nga një ofensivë ukrainase, Putin merr vendimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Policia dhe FNSH aksion ‘blic’ në Nikël, 100 efektivë dhe dronë vihen në lëvizje

Çfarë po ndodh? Policia dhe FNSH aksion ‘blic’ në
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata/ Rusia kërcënon Britaninë: Nëse furnizoni Ukrainën me armë...

Tensionohet situata/ Rusia kërcënon Britaninë: Nëse
x

Politike

PS zyrtarizon sot kandidaturat për garën lokale, zbulohet surpriza e ‘gurëve të shahut’ që do luaj Rama në zgjedhjet e 14 Majit

PS zyrtarizon sot kandidaturat për garën lokale, zbulohet surpriza e

Partia Socialiste pasditën e sotme do të zyrtarizojë plot 45 kandidatë në garë për zgjedhjet e 14 Majit.

Në këto zgjedhje Partia Socialiste do të hyjë në garë me 45 kryebashkiakë aktualë. Tri qarqe nuk do të kenë asnjë ndryshim në listën e emrave. Tirana do të vijojë me 5 emrat që qeverisin bashkitë, drejtuesi politik i Korçës, Niko Peleshi, ka vendosur që të mos bëjë ndryshime në 6 kryetarët aktualë. Edhe Lezha nuk ka çuar emra të rinj, pavarësisht rezultateve jo të mira në sondazhet e brendshme në Mirditë.

Edhe ekipi i Dibrës nuk do të kishte ndryshim, por pas arrestimit të kryebashkiakut socialist të Bulqizës, Lefter Alla, drejtueses politike, Belinda Balluku, do t’i duhet të gjejë një tjetër emër për të garuar.

Të njëjtën strategji do të duhet të ndjekë dhe drejtuesi i Durrësit, pasi Bashkia e Krujës është ende në dilemë, jo vetëm të përfshirjes së Drejtësisë me Artur Bushi, por edhe të luftës së brendshme brenda socialistëve.

Kryesocialisti Edi Rama ka zgjedhur një deputet të tij për të zhvilluar “luftën” politike në kryeqendrën e veriut, bastionin e demokratëve. Benet Beci do të jetë alternativa e socialistëve për Shkodrën. Ndërsa në Vaun e Dejës, përballë kundërshtarëve do të jetë Kristian Shkreli. Edhe Gramshin, mazhoranca kërkon ta fitojë me një tjetër deputet, Besjan Ajazin.

Një nga bastionet e së majtës, Vlora, Edi Rama, pritet t’ia besojë diplomatit Ermal Dredha. Por qarku i Vlorës do të ketë ndryshimet më të mëdha në ekipin elektoral, pasi përveç bashkisë së Vlorës, do të ketë ndryshime edhe në Konispol, Selenicë dhe Sarandë. Për këtë të fundit, Blendi Klosi ka propozuar para socialistëve emrin e Olti Cacit.

Në Peqin, fushatën elektorale nga socialistët e ka nisur prej javësh Bukurosh Maçi. Libohova do të ketë një emër të ri, Leonard Hide ka marrë pëlqimin e drejtueses politike të qarkut të Gjirokastrës, Mirela Kumbaro.