Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Pse nuk ka lajm për zgjedhjet në Partinë Socialiste?”, Astrit Patozi reagon ashpër: Gjithçka varet nga humori i ‘udhëheqësit’, shqiptarët e kanë kuptuar që është teatër!

Postuar: 09/11/2019 - 17:10

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi nëpërmjet një postimi  në Facebook, është shprehur se pse nuk i është kushtuar vëmendje mediatike zgjedhjeve në Partinë Socialiste. Sipas Patozi kjo gjë vjen se të gjithë e kanë kuptuar se gjithçka është teatër dhe se nuk nuk bëhen zgjedhje, por emërime.

Statusi i plotë i Astrit Patozit

PSE NUK KA LAJM PËR ZGJEDHJET NË PARTINË SOCIALISTE?

 

Pothuajse po mbyllen zgjedhjet e brendshme të Partisë Socialiste dhe nuk ndjehet të ketë asnjë vëmendje mediatike. Sot lajmi ishte që në takim mungonte Edi Rama dhe jo se çfarë po ndodh realisht me forcën politike, që mban e vetme prej më shumë se dy vjetësh timonin e qeverisë.

Mos i kërkoni më kot arsyet tek frekuenca e lartë e ngjarjeve të pazakonta, që ne prodhojmë si shoqëri dhe aq më pak tek shtypi si pasqyrë e deformuar e tyre. Nuk është faji i publikut që njeh edhe detajet më të imta të jetës së Redian Rrahjes dhe nuk ka asnjë informacion për të ardhmen e partisë më të madhe në vend, sipas zgjedhjeve të fundit.

Dikush mund të thotë se është zbehur interesi i shqiptarëve për politikën në këto vitet e fundit, por kjo është shumë larg të vërtetës. Sepse, është e kundërta, për sa kohë që politIka vijon të mbetet shumë përcaktuese për fatet e tyre.

Problemi është se të gjithë e kanë kuptuar se gjithçka është teatër, ndaj edhe nuk kanë asnjë lloj kurioziteti për ta ndjekur shfaqjen. Sepse në partitë tona nuk bëhet zgjedhje, por emërime, dhe kjo epidemi ka prekur të gjithë sistemin politik. Sepse e njëjta histori vijon më pas me listat e deputetëve, emrat e kandidatëve për kryetarë bashkie dhe me çdo të zgjedhur tjetër në këtë vend.

Ndaj edhe lajmi sot ishte që në mbledhje mungonte Edi Rama, dhe jo se çfarë thanë, bënë apo vendosën gjithë të tjerët, që presupozohet të jenë rreth 100 mijë burra dhe gra në partinë e vetme qeverisëse në Shqipëri. Sepse gjithë të tjerët nuk kanë asnjë vlerë, ngaqë secili prej tyre e ka emrin më laps dhe karriera e gjithëkujt varet thjesht dhe vetëm nga humori i “udhëheqësit”.

Është pikërisht kjo arsyeja pse refuzimi për të reformuar sistemin tonë të dështuar politik vjen kryesisht prej aty, ku gravitacioni i pushtetit të kryetarokracisë është më i fortë. Nga shefat e partive kryesore, të cilët sot mund të jenë të gatshëm të zihen për gjithçka në këtë botë, madje edhe për datën, por jo për ruajtjen e statukuosë, për të cilën duket qartë se ka një pakt të heshtur midis tyre.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 17:00

Kandidati për Komisioner i Fqinjësisë së mirë dhe Zgjerimit, Oliver Varhelyi, shpalosi planet e tij për Ballkanin Perëndimor në Komisionin për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian.

Postuar: 14/11/2019 - 16:43

Deputeti Lefter Maliqi u shpreh se votimi i dy emrave të Kushtetueses ishte një marrëveshje mes m

Postuar: 14/11/2019 - 16:40

Marsida Xhaferllari, e dekretuar si gjyqtare në Gjykatën Kushtetuese, ka reaguar pas vendimit të

Postuar: 14/11/2019 - 16:25

Ish deputeti i PD-së, Tritan Shehu ka reaguar pas betimit të anëtares së re Gjykatës Kushtetuese

Postuar: 14/11/2019 - 16:22

Deputeti Lefter Maliqi tha se zgjedhjet e parakohshme janë e vetmja zgjidhje që i duhet Shqipër

Postuar: 14/11/2019 - 16:10

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi prej disa ditësh ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku

Postuar: 14/11/2019 - 15:59

Prokuroria dhe policia vijojnë kërkimet për Agim Kajmakun ish-kreun e Bashkisë së Vorës, i cili a