Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pse qeveria po qëndron indiferente ndaj shqiptarëve në Siri? Ish zv.kryeministrja e thotë hapur arsyen pse rastet nuk bëhen publike si Alvin Berisha

Postuar: 12/11/2019 - 16:32

Nënkryetarja e Komisionit të Integrimit dhe ish zv.kryeministrja Senida Mesi, e ftuar në studion e A2, iu përgjigj kritikave ndaj qeverisë për indiferencë ndaj shqiptarëve në Siri.

Sipas saj, “qeveria i ka në vëmendje, por nuk janë raste që duhen bërë publike, pasi të gjithë ata mund të kthehen nga terroristët atje në subjekt”.

“Ishte rasti i Alvinit që e nxori në dritë këtë fenomen. Nuk e pranoj që shteti shqiptar nuk është i ndjeshëm me këto raste. Në kampin Al-Hawl ndodhen shumë individë që janë rekrutuar në mënyrat nga më të çuditshme për të luftuar atje. Qeveria i ka vëmendje, por nuk janë raste që duhen bërë publike, pasi të gjithë ata që ndodhen aty mund të kthehen nga terroristët atje në subjekt. Raste të tilla duhen trajtuar me diskrecionin më të madh. Duhet patur vëmendje te parandalimi i rasteve të tilla, parandalimi i radikalizimit. Askush nuk ka shkuar me detyrim, por me dëshirën për të shërbyer për diçka. Rikthimi është i vështirë dhe duhen kaluar disa procedura, në mënyrë që këta individë të riintegrohen dhe të kthehen ata që ishin para se të shkonin në ato kampe”, shpjegoi Mesi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 09:52

Ministri Fuqiplotë, Bledi Çuçi tha se ka shkuar në 13000 numri i njerëzve të strehuar në hotele, ndërsa njoftoi se pas Tiranës edhe Durrësi do të miratojë bonusin e qirasë për akomodimin e njerëzve në ambiente me qira

Postuar: 07/12/2019 - 09:29

Kryeministri Edi Rama tha gjatë mbledhjes së sotme se është përgatitur një kërkesë për shtyrjen e

Postuar: 07/12/2019 - 09:25

Kryeministri Edi Rama gjatë mbledhjes së sotme të jashtëzakonshme dha porositë e radhës se si do

Postuar: 07/12/2019 - 09:20

Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe prokuroritë e rretheve kanë gati dosjet që do të kalojnë te SPA

Postuar: 07/12/2019 - 09:16

Kryeministri Edi Rama theksoi edhe një herë sot se 15 Dhjetori është afati i fundit për strehimin

Postuar: 07/12/2019 - 09:10

Presidenti Ilir Meta ka nisur të tërhiqet nga skenarët bllokues të reformës në drejtësi.

Postuar: 07/12/2019 - 09:07

Kreu i qeverisë deklaroi se Komitetit Kombëtar për Rindërtimin do të mblidhet ditën e hënë për ta