BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Politike

Publikohet skandali! Çifti i njohur i politikanëve akuzohen për trafik të miturish, dyshohet se u shisnin organet

Publikohet skandali! Çifti i njohur i politikanëve akuzohen për

Një çift i moshuar nigerianësh në Britani janë arrestuar si të dyshuar për marrje e trafikim të organeve të një fëmije në Britani.

Beatrice Nëanneka Ekëeremadu, 55 vjeçare, dha Ike Ekëeremadu, 60 vjeç, dolën sot në seancën e parë të gjyqit për akuzat makabre në Uxbridge.

Ata akuzohen me konspiracion për organizimin e udhëtimit të një personi me objektiv shfrytëzimin e tij, saktësisht marrjen e organeve jetësore.

Prej statusit delikat të çështjes policia britanike tha se ka marrë në mbrojtje fëmijën pa treguar seksin apo moshën e tij, dhe as vendndodhjen e arrestimeve.

Por meqenëse të dyshuarit do të dalin në gjykatën e Uxbridge, me shumë gjasa ata janë ndaluar në aeroportin ndërkombëtar të Heathroë, Londer, ku me sa duket kanë pritur fëmijën që kërkonin të shfrytëzonin në mënyrë cnjerezore.

Vjelja e organeve ka të bëjë me heqjen e pjesëve të rëndësishme trupore për përfitim financiar, pa vullnetin e viktimës.

Hetimet nisën pas sinjalizimeve që morën oficerët për shkelje të mundshme sipas ligjit kundër ‘skllavërisë moderne’ të miratuar në vend në maj 2022, tha policia.

Në vitin 2017 një ish-ministër në Nigeri kishte denoncuar publikisht se emigrantëve nga vendi i tij po u merreshin organet, pasi shiteshin në formë skllavërie.

Femi Fani-Kayode, dikur ministri i aviacionit në Nigeri, tha asokohe se 75 përqind e skllevërve që u merreshin organet ishin nga vendi i tij.

Zyrtari i arsimuar në universitetin Cambridge tha se viktimave u gjymtohej trupi sikur të ishin ‘mish shish-kebabi’. Ai tha më tej: “Ata piqen të gjallë, siç i bëjnë libianët afrikanëve që kërkojnë një rrugë kalimi drejt Evropës.”

“Ata i shesin për skllavëri që do të thotë ose vrasje, gjymtim, torturë, ose punë deri në vdekje”.

 

Më të lexuarat