BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Politike

“Puset e naftës ruse”, zbërthehet analisti i njohur dhe jep paralajmërimin tronditës: McGonigal thellon skandalin, ndërhyri tek Rama për pazaret e…

“Puset e naftës ruse”, zbërthehet analisti i njohur dhe

Gazetari Andi Bejtja në një intervistë televizive deklaron se ish-kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford, në intervistën e tij për skandalin Rama-McGonigal, ka nxjerrë në pah një fakt të ri. 

Bejtja theksoi se Crawford denoncoi ndërhyrjen e McGonigal te Edi Rama për t'i dhënë puset e naftës kompanisë pas së cilës qëndronte ai. 

Ai shtoi gjithashtu se institucionet e SHBA kanë humbur besueshmërinë te qeveria e Edi Ramës, duke shtuar se ka filluar çmontimi i tij. 

"Intervista e Crawford kishte një element të ri. Për pjesën e kompanive ruse, nuk është thënë as në aktakuzë, Rama edhe i pyetur në Parlament tha "Po, McGonigal erdhi tek unë për të më thënë mos ia jep naftën kompanive ruse". Por Craëford sjell një element të ri që zoti McGonigal ka ndërhyrë te Rama për t'ia hequr kompanive të tjera dhe për t'ia dhënë kompanisë pas së cilës është ai. Craëford ka qenë një zyrtar në Shqipëri dhe e dyta qytetar amerikan. Dëshmia e tij duhet të dëgjohet si nga ambasada, autoritetet në Uashington ashtu dhe drejtësia shqiptare. Është e pamundur ta neglizhosh, kjo mund të jetë një dëshmi shumë e domosdoshme.

Thirrja e tij që hapni sytë me Edi Ramën, këto pak a shumë i bëri edhe DEA pak ditë më parë, kur tha na njoftoni për njerëzit që merren me drogë, me kokainë. Pra, edhe DEA nuk ka bërë as më shumë e as më pak se zoti Craëford që ka thënë hapur se nuk besojmë se institucionet shqiptare. Ka shumë që thonë do ta përmbysim për 1-2 muaj, por kjo është një luftë e gjatë dhe fillon pikërisht me këto çmontimet e vogla, por me këto hapje sysh fillon çmontimi...një nga pikat që fillon çmontimi është thirrja për hapjen e syve", tha Bejtja. 

 

Më të lexuarat