Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pyetet Bushati/ Pse PS paguan për lobim tek administrata e Donald Trump, kur është në qeveri? Ja përgjigjia e tij

Postuar: 21/04/2017 - 10:48

Ministri Bushati, i cili po zhvillon  një vizitë në SHBA, është pyetur nga Zëri i Amerikës përse PS paguan për lobim tek administrata e Donald Trump, kur është në qeveri. Partia Socialiste ka nënshkruar marrëveshje me një zyrë lobimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ja si vijon përgjigjia e ministrit:

Zëri i Amerikës: Ju zoti ministër keni qenë gjatë administratës së re amerikane dy herë në Uashington. Pra keni kontakte dhe akses të konsiderueshëm, tek administrata amerikane. Megjithatë sikurse parti të tjera ajo Demokratike dhe LSI-ja edhe Partia Socialiste ka nënshkruar marrëveshje për të zhvilluar lobizëm në Shtetet e Bashkuara. Pse është e nevojshme kjo kur ju e keni tashmë këtë akses?

Ditmir Bushati: Kam përshtypjen që kjo është një praktikë që e ndjekin shumë parti në botë për të patur një përfaqësim më të mirë, për t’i kanalizuar pikëpamjet e tyre në Uashington, kur dihet që Uashigtoni është qendra kryesore e politikëbërjes sot për sot në botë. Përsa i përket raporteve të qeverisë shqiptare me atë amerikane mund të them që partneriteti strategjik ndërmjet nesh do të vijojë të thellohet dhe dua t’ju siguroj që në një të ardhme të afërt ne do të kemi zhvillime në këtë drejtim dhe kontakte në nivele më të larta me administratën e re amerikane.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2018 - 13:20

Një ditë pas publikimit të një kronike televizive të rrjetit gjerman ZDF, për situatën me refugjatët ka reaguar Ministria e Brendshme e Shqipërisë.

Postuar: 20/06/2018 - 13:18

Gazetari Armand Maho ditën e sotme shkroi një artikull me titull “Hervin Çuli nga klloun i

Postuar: 20/06/2018 - 12:39

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar sot dënimin me 1 vit burg për deputetin Tom Doshi.

Postuar: 20/06/2018 - 12:24

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka zhvilloi një vizitë dyditore në Mbretërinë e Bashkuar me ftesë

Postuar: 20/06/2018 - 12:21

Kryeministri Edi Rama  gjatë ditës së djeshme publikoi pasqyrën e uljes së taksave.

Postuar: 20/06/2018 - 11:54

Ideja që refugjatët e refuzuar nga BE, të mblidhen në një vend të caktuar, po gjen gjithmonë e më