BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Politike

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme

Gazetari Eni Ferhati tha për Euronews Albania se Saimir Tahiri që prej ditës së parë që është burgosur ka pasur disa tentative për të dalë nga burgu në forma ligjore.

Ferhati tha se fillimisht ai ka kërkuar që t’i njihet koha e shërbimit të provës, po institucioni Tahiri duhet të kryente shërbimin e provës ka deklaruar se ish-ministri nuk është paraqitur asnjë ditë.


Tentativa e dytë e tij, ka qenë kërkesa e lirimit, duke qenë se i kërcënohej jeta në burg, por edhe kjo kërkesë u rrëzua, deri sa ka mbërritur te tentavia e tretë në Gjykatën e Elbasanit.

“Tentativa e parë ka qenë që të ulë dënimin duke kërkuar që t’i njihet koha e shërbimit të provës që ai kreu në fillim nga dënimi i gjykatës së shkallës së parë për krimet e rënda, po ashtu ai ka kërkuar përllogaritje të dënimit “arrest shtëpie” sepse në vitin 2018 ai qëndroi për disa kohë në arrest shtëpie dhe kërkoi që kjo kohë të përllogaritej, kërkesa për njohjen e shërbimit të provës është rrëzuar.

Tentative e dytë, po nëpërmjet një forme ligjore ishte kërkesa që ai depozitoi në gjykatën e Lartë ku kërkoi që të lirohej nga qelia me arsyetimin, se qëndrimi i tij në qeli I rrezikonte jetën për shkak se në burg ndodhen ende persona të arrestuar dhe të dënuar gjatë kohës kur ai ishte ministër I brendshëm, kjo kërkesë u refuzua nga gjykata e lartë.

Më pas mbërriti në këtë tentativë të tretë në Gjykatën e Elbasanit e cila në pamje të parë I plotëson të gjitha kushtet, por ne do njihemi ditët në vijim brenda afateve ligjore me vendimin e arsyetuar të gjykatës”,-tha Eni Ferhati.