Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Qeveria e re strukturë të re në disa ministri, ndryshojnë selitë e tyre

Qeveria e re strukturë të re në disa ministri, ndryshojnë selitë e tyre

Postuar: 30/08/2013 - 10:41

Me zyrtarizimin e qeverisë së re ndryshon edhe struktura e disa ministrive, si pasojë ndryshojnë edhe edhe selitë e tyre. Ministria e Financave, e Ekonomisë dhe e Mbrojtjes do të lëvizin nga dikasterët aktuale, duke u zhvendosur. Kështu, Ministria e Mbrojtjes do të zhvendoset tek Shkolla e Bashkuar. Dikasteri i drejtuar deri më tani nga ministri në ikje, nga Arben Imami, do të ndahen në dy ministri për shkak të hapësirës së madhe dhe mundësisë që ofron, duke pasur dy hyrje. Ministria e Financave, që pritet të drejtohet nga Shkëlqim Cani dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes nga Arben Ahmetaj do të zhvendosen atje. Ndërsa është menduar që ministrat e shtetit të funksionojnë pranë Kryeministrisë.

Ministria e Inovacionit dhe Administrata Publike ku është propozuar për t'u drejtuar nga Milena Harito, Ministria për Çështjet Vendore ku është propozuar Bledar Çuçi dhe ajo për për Marrëdhëniet me Parlamentin nga Ilirjan Celibashi do të vendosen tek Ministria aktuale e Financave. Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, ku është propozuar Erjon Veliaj do të vendoset të Ministria aktuale e Punës, ndërsa ende mbetet e paqarte se ku do të vendoset godina e Ministrisë së Zhvillimit Urban dhe Turizmit, që pritet të drejtohet nga Eglantina Gjermeni.

Pjesa tjetër e ministrive, që nuk ka ndryshuar strukturë do të mbeten në të njëjtat godina. Pas  strukturimit të ministreve, ministrave të rinj do t'u duhet të lënë mandatin e deputetit. Kështu, për shkak se deputetët që do të pranojnë të bëhen ministra do të duhet të lënë mandatin, atëherë ata do të zëvendësohen me  kandidatë që gjenden poshtë listës fituese. Ka qenë ky premtimi parazgjedhor i Ramës, i mbështetur në Shkodër dhe nga Ilir Meta, që ka motivuar edhe ata kandidatë që ishin në vendet jofituese të listës të punonin për mbledhjen e sa më shumë votave për Partinë Socialiste dhe Lëvizjen Socialiste për Integrim.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 22

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/01/2018 - 20:02

Pas deklaratës së Ministrisë së Brendshme nënjë status në faqen e tij të ‘Facebook’-ut Arben Ristani, shtoi se PD ka thënë vetëm të vërtetën për policinë.

Postuar: 16/01/2018 - 19:19

Kreu i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi që nuk arriti të siguronte mandatin e deputetit në zgjedhjet e 25 qershorit, flet për kulisa politikë që sipas t

Postuar: 16/01/2018 - 17:59

Një nga kritikët e tij i cili u la jashtë listët së kandidatëve për zgjedhjet e 25 qershorit Astrit Patozi ka ironizuar sërish kreun e opozitës Lulzim Basha në rrjetin e tij soc

Postuar: 16/01/2018 - 17:05

Vrasjen e Oliver Ivanoviç, ish-kryeministri Berisha e ka konsideruar si një akt të rëndë me prapavija politike.

Postuar: 16/01/2018 - 16:39

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili në një koment në rrjetin social “Facebook”, e konsideron të vdekur Reformën në Drej

Postuar: 16/01/2018 - 15:43

Ish-kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli në një intervistë në Report Tv, komenton zhvillimet në kampin opozitar, ndërsa zbulon edhe projektet e saj.

Postuar: 16/01/2018 - 15:20

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka dënuar vrasjen e ndodhur mëngjesin e sotëm në Mitrovicë, ku u qëllua për vdekje Oliver Ivanoviç.