BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Politike

“Qeveria ka shkelur premtimin”, deputeti i PD-së akuzon Ramën: Po godet biznesin e vogël, do të rrisë...

“Qeveria ka shkelur premtimin”, deputeti i PD-së akuzon

Deputeti i Partisë Demokratike, Dashnor Sula, me anë të një postimi në rrjetin e tij social ‘Facebook’ ka shkruar se kryeministri Edi Rama dhe qeveria, ka shkelur premtimin dhe se po godet biznesin e vogël.

“Pa mbushur ende vitin nga shkarkimi i një barre fiskale për biznesin e vogël i cili gjeneron mijëra vende pune e vetëpunësimi, kjo qeveri në kulmin e krizës parashikon të miratojë ndryshim të ligjit ku përkundër zotimeve të Rames, rrit taksat për biznesin e vogël”, shprehet ai ndër të tjera.

Reagimi i plotë:

Qeveria shkel premtimin dhe godet biznesin e vogël.

“Sa kohë do jemi këtu deri në 2029 nuk do ketë taksë për biznesin e vogël, që në njëfarë mënyre jep edhe një qetësi psikologjike edhe për të mos pasur paparashikueshmëri”, kjo është deklarata e kryeministrit Rama më 22 Nëntor të vitit të kaluar. Një nga mashtrimtet e shumta të mazhorancës.

Pa mbushur ende vitin nga shkarkimi i një barre fiskale për biznesin e vogël i cili gjeneron mijëra vende pune e vetëpunësimi, kjo qeveri në kulmin e krizës parashikon të miratojë ndryshim të ligjit ku përkundër zotimeve të Rames, rrit taksat për biznesin e vogël. Në fakt edhe në këtë rast barra fiskale e biznesit të vogël nuk u ul, por ato u transferuan. Nga regjistri i Tatimeve te taksat e pushtetit vendorë. Të gjitha bashkitë në Shqipëri rritën në mënyrë drastike taksat vendore. Pra biznesi i vogël nuk ndjeu ndonjë lehtësi.

Siç duket laku në fyt që qeveria i ka vendosur biznesit të vogël, nuk u ka marrë akoma “jetën”. Për ti çuar drejt falimentimit Ministria e Financave po planifikon që duke bërë manovra emërtimesh por që në thelb i heq ca para më shumë nga portofoli i biznesit të vogël, po përgatit ndryshime ligjore që që të rris tatim fitimin.

Skema që Rama aplikoi në fillim të këtij viti ishte dështim. Rama bëri sikur hoqi taksat për biznesin e vogël por rriti ekstremisht taksat vendore. Ndërkohë tani sërish do ti rikthej profesionet e lira në regjistrin e tatimeve dhe tu marrë edhe ca para më shumë. Kjo skemë çon drejt falimentimit shumë biznese. Inkurajon informalitetin dhe dekurajon profesionistët.

Marrëzia e radhës e kësaj qeverie duhet të marr fund e të mos vij në Kuvend!

 

Më të lexuarat