BREAKING NEWS

Euro dhe Dollari prekin 'fundin', zbuloni se çfarë po ndodh me monedhat e huaja sot

Euro dhe Dollari prekin 'fundin', zbuloni se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x

Politike

“Qeveria ka vendosur bandat në funksion duke formalizuar votën”, Berisha shpërthen ndaj Ramës: Po arrin çdo gjë përmes mashtrimit dhe vjedhjes

“Qeveria ka vendosur bandat në funksion duke formalizuar

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar ditën e sotme një takim me mësues e ekspertë të arsimit para universitar, ku deklaroi se qeveria po arrin çdo gjë përmes mashtrimit dhe vjedhjes.

Ai tha se qeveria ka vendosur bandat në funksion duke formalizuar votën. Berisha e krahasoi procesin e votimit ne atë në kohën e diktaturës.

“Alfa për çdo mësues dhe qytetar në këtë vend në mënyrë që të mund të transformojë dhe ndryshojë këtë realitet është realizimi i fatit tragjik se ne qeverisemi sot nga një grup më së paku hajnash. Të cilët përdorin ndaj mjekëve shqiptarë, fëmijëve, studentëve, shkollarëve, mashtrimin dhe vjedhjen.

Gjithçka që bën kjo qeveri është mashtrim dhe propagandë dhe vjedhja me firmë. Nuk pyet askënd për ato që bën sepse askush nuk mund të pranojë procedura të paligjshme. Askush nuk mund të pranojë mashtrime ku përdoren mediat për të mashtruar qytetarët. Si një armë. Shqipëria sot nuk ka kampe përqendrimi, por propaganda nuk është më e paktë se ajo që bëhej në diktatorë. Një qeveri që përdor mashtrimin dhe vjedhjen ka arritur të vendosë monizmin e plotë.

Këtu dalim te roli i mësuesit. Sot çdo mësues ndihmon nxënësit e vet, të ardhmen e tyre dhe të veten duke u përpjekur. Duke lënë krahas lëndës, materies që jep të merret me të gjithë potencialin e vet në mënyrë që në këtë vend të triumfojë vota e lirë. Gjithçka që ne mund të numërojmë deri nesër në mëngjes origjinën e ka te dhunimi i votës së lirë. Sepse ajo e bën të pashpresë.  Kësaj qeverie që ka vendosur bandat, votën pothuajse e ka formalizuar. Ne edhe në diktaturë votonim çdo katër vjet. Tani nuk ka rëndësi për kë voton sepse zgjidh ai me paratë e drogës. A është sot një mision suprem angazhimi i mësuesve për rikthimin e këtyre vlerave?

Ne i realizojmë gjërat. Ne i shohim pasojat dhe shkaqet. Janë një pjesë e madhe shqiptarësh që janë indiferentë. Duhet të bëjmë gjithçka që të çlirohemi nga ky regjim që përdor mashtrimin dhe vjedhjen”, tha Berisha.

Më të lexuarat