BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Politike

"Qeveria po sakrifikon kuvendin për agjendën e saj", nënkryetari i PD-së shpërthen ndaj mazhorancës: Buxheti devijon mln euro në rrugë të errëta

"Qeveria po sakrifikon kuvendin për agjendën e saj",

Nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi ka folur në një emision televiziv për aksionin e opozitës në Kuvend, si dhe prezencën e qindra gardistëve të cilët rrethuan deputetët e opozitës.

Sipas Boçit, mazhoranca e ka nxjerrë jashtë funksionit parlamentin dhe se sot u shënua ngjarja më kulmore që tregon se qeverisja për agjendën e saj është gati të sakrifikojë dhe parlamentin.

Boçi: Mazhoranca e ka nxjerrë jashtë funksionit parlamentin. Që në momentin që nuk miraton komisionet hetimore, që në momentin që nuk pranon vendimet e grupit parlamentar të PD-së dhe nuk pranon bashkëdrejtimin e reformës zgjedhore të propozuar nga grupi parlamentar demokrat.


Sot ka qenë ngjarja më kulmore që ka treguar se qeverisja për agjendën e saj është gati të sakrifikojë dhe parlamentin sepse përgjegjësia e funksionimit normal të institucioneve dhe parlamentit është përgjegjësi e qeverisë. Qeveria duhet të gjejë format dhe mënyrat që të tregojë vullnetin e mirë se ka në konsideratë kërkesat e opozitës.

Buxheti është ligji më themeltar kryesor që kalon përgjatë një viti legjislature dhe ai zbërthen në shifra programet politike.

Qeveria ka favorin e vetë që ta paraqesë por duke qënë se ai buxhet mbështet ende koncesionet miliona euro, që s’ka prioritet që shumë para i devijon në rrugë të errëta dhe të pista, atëherë po shfrytëzon një situatë të tillë të aksionit politik të opozitë, në dy drejtime, e para për të goditur në opinionin publik opozitën dhe ndërkohë anashkalon një përgjegjësi shumë të madhe para opinionit publik, siç është miratimi i buxhetit.