BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po merr thika pas shpine nga Tirana

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po
x
BREAKING NEWS

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije peshkimi, por edhe me avionë civilë

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije
x
BREAKING NEWS

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së opozitës, nuk i kursehet ish-kryeministrit dhe Alibeajt

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së
x
BREAKING NEWS

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh prapaskenat dhe i del kundër ministrit: Ja sa agjentë kanë ardhur

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën ‘bombë’: Ja kush është qyteti që konsumon më shumë kokainë në Shqipëri

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe Biden"/ Rakipi pyet Fevziun për spektaklin që ka “mbërthyer” shqiptarët: Po largohen masivisht, kush ka mbetur është zhytur në kotësinë e Big Brother

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës amerikane plas deklaratën: Ka informacione që nuk janë publikuar dhe…

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës
x
BREAKING NEWS

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të flasësh!”/ Plas debati në studio, Rakipi kapet me Fevziun për naftën kontrabandë dhe oligarkët

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të
x

Politike

Qeveria shtrëngon “rripin” ndaj përjashtimeve nga taksat, nuk preken investimet publike, parashikohen mbi 5 % të PBB

Qeveria shtrëngon “rripin” ndaj përjashtimeve nga taksat,

Qeveria do të vijojë politikën e nisur për shtrëngimin fiskal dhe heqjen e përjashtimeve të bëra deri më tani për biznese në sektorë të ndryshëm, si një ndër rekomandimet kryesore edhe të Fondit Monetar Ndërkombëtar. Në dokumentin e kuadrit makroekonomik fiskal 2024-2026, parashikohet qa politika  fiskale  do  të  vazhdojë  të  jetë  e  orientuar  drejt  konsolidimit  në periudhën  afatmesme dhe afatgjatë, gjë që pritet të jetë një faktor frenues për ecurinë e ekonomisë. Megjithatë në dokument argumentohet se “konsolidimi fiskal i synuar nga qeveria do të kufizojë kërkesën e përgjithshme të sektorit publik. Si i  tillë,  nuk  pritet  të  jetë  një  nxitës  i  rritjes  në  periudhën  afatmesme. Megjithatë,  konsolidimi  fiskal  do  të  ulë  primin  e  riskut  në  periudhën  afatmesme  dhe  do  të  rrisë  hapësirat  për  stimul  në  sektorin  privat, fondamente  mjaft  të  rëndësishme  këto  për  sigurimin  e  një  rritjeje të  lartë  e  të  qëndrueshme”. Gjithashtu theksohet se në  të  njëjtën kohë, komponentët e politikave buxhetore të planifikuara do të mbështesin rritjen dhe për këtë arsye efekti shtrëngues i konsolidimit fiskal pritet të kompensohet. Nga ana tjetër qeveria planifikon që politika buxhetore e qeverisë për të ruajtur një nivel të investimeve publike në  mbi 5 për qind të PBB në vitet 2024 –2026 do të stimulojë formimin e kapitalit fiks bruto në ekonomi,  esenciale kjo për të mbështetur nivele  relativisht të larta rritje në periudhën afatmesme dhe afatgjatë. Nga  pikëpamja  e  ofertës  agregate, qeveria parashikon që  të  gjithë  sektorët  kryesorë  të  vazhdojnë  të  rriten  pak  a shumë me të njëjtin trend të mesatares së tyre historike. Rritja më e madhe pritet nga industria dhe shërbimet, ndjekur nga ndërtimi dhe bujqësia.