BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x
BREAKING NEWS

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre dyshime të forta: Ishte i ftuar edhe në një eveniment sportiv, por...

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre
x
BREAKING NEWS

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën marramendëse: Ja sa miliona euro duhet të kthejë familja Berisha

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën
x
BREAKING NEWS

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme: McGonigal ka takuar edhe politikanë të tjerë, mes tyre edhe...

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme:
x
BREAKING NEWS

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar bën paralajmërimin e fortë dhe zbardh planin e presidentit rus: Putin po përgatit një konflikt të frikshëm në...

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar
x
BREAKING NEWS

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi: Një ngjarje katastrofike do të godasë botën në 2 vjet

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi:
x
BREAKING NEWS

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën ‘bombë’: Rama nuk pritet më zyrtarisht në Shtëpinë e Bardhë

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën
x

Politike

Quajti “terrorist” Kurtin, opozita del me thirrjen e fortë drejt qeverisë: E papranueshme, Shqipëria të reagojë

Quajti “terrorist” Kurtin, opozita del me thirrjen e fortë

Vuçiç po bën presione të njëjta si Edi Rama me BE-në Opozita shqiptare ka reaguar ditën e sotme nëpërmjet deputetes Jorida Tabaku nga Brukseli se quajtja “terrorist” e Albin Kurtit nga ana e Aleksandër Vuçiçit të Serbisë është e papranueshme dhe nuk i shërben dialogut mes dy vendeve apo aspiratës së tyre për në BE.

Të papranueshme opozita konsideroi edhe kërcënimin e presidentit serb se nuk do të marrë pjesë në Samitin e 6 dhjetorit në Tiranë me argumentimin se “Europa nuk na do”. “Ka qenë e papranueshme quajtja “terrorist” e kryeministrit të Kosovës nga ana e Aleksandër Vuçiçit. Kjo minon besimin ndërmjet palëve por njëkohësisht prish cdo arritje edhe ekuilibër edhe në gjuhë por edhe në hapat e shpejtë të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit.

Për mua si shqiptare është e papranueshme por nuk e pranueshme për çdo qytetar as të vendeve të Bashkimit Evropian. Në këtë rast Shqipëria duhej patjetër të reagonte dhe ta dënonte këtë gjuhë që është kaq komuniste dhe është kaq bolshevike saqë nuk i takon Ballkanit Perëndimor të 2022-it.

Ndërsa nga ana tjetër ky diskutimi që bëri Vuçiç që nuk do të vijë në Tiranë se “Europa nuk na do” m’u duk fiks si një nga këto fjalimet e Edi Ramës të kohëve të fundit që kërcënonte që nuk do të shkonte në Samitin e Korrikut pa na caktuar datën. Të shohim deri javën tjetër nëse ishte thjesht presion apo nuk ishte presion”, tha Jorida Tabaku në lidhje direkte nga Brukseli me Euronews Albania.

Një ditë më parë, në 1 dhjetor, presidenti Serb Aleksandër Vuçiç e konsideroi Albin Kurtin si “terrorist” për veprimet e këtij të fundit në lidhje direkte me televizionin proqeveritar Pink në Serbi. Po në të njëjtin transmetim deklaroi se nuk do të marrë pjesë në Samitin e BE në Tiranë me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Më të lexuarat