Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ralf Gjoni e pyet në lidhje me deklaratat e kryeministrit grek për bllokimin e negociatave”, ministri Cakaj jep përgjigjen e prerë

Postuar: 17/09/2019 - 13:33

Ministri i Jashtëm në detyrë  Gent Cakaj në Komisionin e Integrimit është pyetur nga deputeti Ralf Gjoni edhe për deklaratat e kryeministrit grek.

“Jemi të shqetësuar për deklaratat e kryeministrit grek për bllokimin e negociatave.”, është shprehur Ralf Gjoni. Ndërsa përgjigja e ministrit ishte: “Shqipëria nuk asnjë problem me plotësimi e kushteve”.

Një javë më parë  Selaniku, kryeministri grek Mitsotakis  paralajmëroi  Tiranën se Greqia do të bllokojë fillimin e negociatave të Tiranës me BE nëse qeveria shqiptare nuk tregon me vepra se respekton të drejtat e minoritetit kombëtar grek. Qeveria Mitsotakis ndjek me shumë vëmendje zhvillimet në Ballkan dhe cilëson të rëndësishëm momentin politik deri në Tetor kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin datën për fillimin e këtyre negociatave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 11:20

Presidenti Ilir Meta ishte i pranishëm ditën e djeshmen në Japoni ku mori pjesë në ceremoninë e betimit të Perandorit të ri të këtij shteti.

Postuar: 23/10/2019 - 11:01

Janë publikuar propozimet që do të paraqiten në mbledhjen e nesërme të Komisionit të Posaçëm për

Postuar: 23/10/2019 - 10:49

Partia Demokratike i është rikthyer sot akuzave për Valdrin Pjetrin, Agim Kajmakun dhe Mark Baban

Postuar: 23/10/2019 - 10:28

I pranishëm në festën kombëtare të Austrisë që po zhvillohet në Shkodër, i ngarkuari me punë, i c

Postuar: 23/10/2019 - 09:50

Pas fjalorit jo të përshtatshëm në rrjetet sociale, është shkarkuar nga detyra Aurel Voda, drejto

Postuar: 23/10/2019 - 09:22

“Greqia është në favor të rrugës evropiane të Ballkanit Perëndimor, jo vetëm sepse e shndër