BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia me trupa ushtarake

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani gjerman për të ndryshuar politikën me “dy karrige” të Vuçiçit, këshilltari i Scholz “zbarkon” në rajon, del jashtë loje dhe “Ballkani i Hapur”

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani
x
BREAKING NEWS

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore” që do të përfshijë Rusinë dhe NATO

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja
x
BREAKING NEWS

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e armëve bërthamore, shpall zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve të pavarura të Ukrainës, SHBA e paralajmëron për pasoja katastrofike

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e
x
BREAKING NEWS

Henry Kissinger: Putin ka humbur, ne e mundim dhe në luftën bërthamore, ja si duhet të kundërpërgjigjet NATO

Henry Kissinger: Putin  ka humbur, ne e mundim dhe në luftën
x
BREAKING NEWS

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin drejtorët në disa qarqe të rëndësishme të vendit, zbardhen emrat

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin
x

Politike

“Rama i përfshirë në këtë aferë”, Salianji nxjerr prapaskenat: Nuk ka darka dhe dreka falas!

“Rama i përfshirë në këtë aferë”,

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji lëshoi sot akuza në drejtim të kryeministrit Edi Rama, duke pohuar se ky i fundit ka rol në aferën e Portit të Durrësit.

Salianji i ftuar në rubrikën ‘Opinion’ tha se kompania nga Emiratet e Bashkuara që do të ndërtojë portin e ri të Durrësit nuk është treguar transparente.

“Opozita është në një aksion të ngjeshur dhe me denoncime të forta. Duhet shmangur ideja që opozita është pune zyre, që shkon në 8 në zyrë dhe ikën në 4 prej aty. Është falur 1.5 mln katrorë tokë publike për një investitor dhe për të zhvendosur portin, për ti dhënë mundësi një abuzimi. Për të hapur një tender të ri ku qeverisë do i duhen 2 mld euro për të ndërtuar një port të ri, kur porti ekziston. Në Shqipëri duhet të marrë fund ideja që koncensionet t’i jepen kompanive offshore. Shohim se nuk duhet se ku kalojnë para të taksave paguesve. Ky është një rast ku do të ketë vëmendje, ku marrëveshja e qeverisë do të kalojë në parlament. Do bëhen denoncimet. Shumë qytetarë thonë se nuk është investim i drejtpërdrejtë i kompanisë, por po iu jepet disa kompanive. 2 mld të tjera që do të ndërtohet porti i Durrësit, e bënë që të jetë aferë që ka rol kryeministri. Është e njëjta skemë dhe me risqe. Porti i Durrësit mund t’i jepet kompanive të rëndësishme, si ato amerikane, të BE, por gjendet një kompani që me gjithë respektin në Shqipëri po tregon mungesë transparence. Në darkën e famshme në Dubai, e gjithë qeveria ishte në një tavolinë në një lokal shumë luksoz. Nuk ka darka dhe dreka falas, po paguan një çmim të shtrenjtë Shqipëria, për tarafin e vetë të ngushtë.”, tha ai.

Më të lexuarat