BREAKING NEWS

SHBA bilanc lufte, reth 400 mijë të infektuar në total  dhe 2 mijë të vdekur brenda ditës

SHBA bilanc lufte, reth 400 mijë të infektuar në total  dhe
x

Politike

Rama: Mirëpresim skemën e re të BE, OFL vetëm fillimi i luftës ndaj krimit e korrupsionit, Shengeni Ballkanik nuk është Plan B

Rama: Mirëpresim skemën e re të BE, OFL vetëm fillimi i

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se e mbështet skemën e re të zgjedhimit të Bashkimit Europian. Teksa dje mbajti një sërë takimesh në Berlin në kuadër të Konferencës së Donatorëve, ku më i rëndësishmi ishte me homologun kanadez, shefi i qeveris kaq folur për “Euroaktiv”. Në shkrimin e tij, kryeministri ka përmendur konferencën e donatorëve ku ka shtuar se vlen të theksohet marrëdhënia e ngushtë mes BE-së dhe Shqipërisë, si dhe ndihma e menjëhershme që ka dhënë BE në rastin e fatkeqësisë që kaloi vendi ynë. “Thelbësore e tregimit ka të bëjë me lidhjen e pathyeshme midis BE-së dhe Shqipërisë, e cila justifikon çdo përpjekje për ta bërë atë më të fortë dhe për të çuar përpara planet tona për integrim. Disa e kanë përshkruar vendimin e vitit të kaluar të BE-së për të shtyrë hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut si një fund të një epoke dhe na këshilluan të planifikonim planet tona të reformës përtej mantrës së integrimit dhe zgjerimit. Të tjerët kanë hipur në portretizimin e mungesës së marrëveshjes midis vendeve anëtare të BE-së si një gabim historik, ai që hap derën e konkurrencës së fuqishme të madhe dhe të mesme në Ballkanin Perëndimor”, ka deklaruar kryeministri Rama. Më tej Rama është shprehur se vendi ynë duhet të vijojë më plotësimin e reformave në mënyrë që të integrohet sa më shpejt në familjen europiane. Ai mbështeti edhe metodologjinë e re të BE. “Ne duhet të bëjmë punën tonë, të përparojmë reformat dhe të bindim partnerët tanë evropianë se kemi gjithçka që duhet për të filluar bisedimet e pranimit tani dhe të jemi anëtarë të ardhshëm të klubit. Unë veçanërisht mirëpres idenë e shpërblimit në mënyrë progresive të suksesit dhe për t’i dhënë vendeve kandidate mundësinë për t’u angazhuar më shumë me BE për çështje mbi të cilat ata janë më afër standardeve të përbashkëta”, është shprehur Rama.

OFL, fillimi i luftës ndaj krimit

Në shkrimin e tij, kryeministri është ndalur edhe tek Operacioni Forca e Ligjit. Rama tha se qeveria është duke punuar me cilësinë e demokracisë. Sipas tij, OFL është vetëm fillimi i luftës ndaj krimit dhe korrupsionit. “Qeveria jonë do të vazhdojë të punojë ngushtë me partnerët e BE-së dhe të adresojë të gjitha shqetësimet e tyre, duke filluar nga ato që lidhen me cilësinë e demokracisë dhe sundimin e ligjit. Operacioni i posaçëm special i policisë kundër pasurive të paligjshme të atyre të dënuarve ose të paditurve për krim të organizuar dhe krime të rënda në tre dekadat e fundit, është vetëm fillimi i luftës më të ashpër akoma kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, diçka që është e mundur sot pas reformës së suksesshme në drejtësi dhe verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve”, është shprehur Rama.

Shengeni Ballkanik

Më tej kryeministri është ndalur tek tema tjetër, tepër e diskutuar që është Shengeni Ballkanik. Ai ka thënë se Shengeni nuk është një plan B dhe se BE-së nuk i duhet vetëm stabiliteti në Ballkan, por edhe pajtimi. “Ideja e një Shengeni Rajonal gjithëpërfshirës dhe bashkëpunimi midis gjashtë vendeve tona bazuar në katër liritë e Bashkimit Evropian nuk është një Plan B, një çmim ngushëllimi për t’i treguar një publik të zhgënjyer që nuk dorëzohemi. Të gjithë ndajmë qëllimin e integrimit evropian dhe mënyra më e mirë për të ecur përpara është që të përgatitemi në mënyrë aktive për të duke hapur ekonomitë dhe kufijtë tanë në një mënyrë të frymëzuar drejtpërdrejt nga parimet thelbësore prapa projektit evropian”, tha Rama.