BREAKING NEWS

Publikohet bilanci i COVID, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit

Publikohet bilanci i COVID, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa
x

Politike

Rama në Fier: Nuk e di çfarë aftësish kanë, por pronarëve që i morëm tokën, gjejuni ndonjë...

Rama në Fier: Nuk e di çfarë aftësish kanë, por

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në Fier, ku është hapur edhe kantieri për ndërtimin e spitalit nga turqit.

Nga ana tjetër kryeministri kërkoi që familjet që janë shpronësuar nga toka ku do të ndërtohen ambientet e reja të nisin punën në kantier bazuar në aftësitë që ata kanë. Në këtë mënyrë Rama sheshon dhe pakënaqësitë që ata kishin për shpronësimin e tokës, dhe marrjen e saj për ndërtimin e spitalit, sa kohë që punimi i tokës ishte burim të ardhurash.

“Unë kam një kërkesë që atyre familjeve që janë shpronësuar me mirëkuptim duhet t’i takosh dhe që nga ai zotëria që unë fola atë ditë t’i ofroni mundësinë që të punojnë këtu, në çfarëdo lloj pozicioni që ata mund të punojnë, duke pasur parasysh aftësitë dhe nevojën e tyre për të qenë të punësuar këtu. Që nga roje kantieri, teknikë, punëtorë se nuk e di çfarë aftësish kanë”, tha Rama.

Ministrja Balluku tha se deri të hënën, në kantierin e spitalit të ri të Fierit do të përfshihen 200 punonjës dhe 20 inxhinierë. Por deri në përfundim të procesit, pritet që të punësohen gjithsej 1200 punonjës. Balluku tha se punimet janë brenda afateve edhe për shkak të bashkëpunimit me të gjitha institucionet.

Më të lexuarat