Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rama në Gjermani si qytetar i thjeshtë/ Çel ekspozitën, por i ndodh e papritura (FOTO)

Postuar: 17/11/2018 - 17:25

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar ditën e sotme drejt Gjermanisë, edhe pse jo këtë herë për angazhime politike, por për të hapur një ekspozitë në qytetin Rostok.

Bëhet fjalë për një ekspozitë me punimet e tij personale, kryesisht me piktura murale dhe skulptura në qeramikë, por siç duket gjërat nuk kanë shkuar ashtu si kryeministri i kishte parashikuar.

Pesë nga punimet e Ramës janë dëmtuar gjatë transportit dhe këtë fakt e bën të ditur media gjermane “Ost See”.

“Pesë skulptura qeramike të Ramës nuk e kanë përballuar dot rrugën përgjatë Ballkanit. Ato kanë pësuar krisje, për shkak të materialit të brishtë dhe paketimit aventuresk, që nuk shkonim mirë sëbashku. Por Rama e bën të lehtë situatën. “Nesër vjen kuratori nga Tirana dhe riparon”, ka thënë Rama”, thuhet në artikullin e medias gjermane, ndërkohë që tregon se këtë radhë Rama është paraqitur në Rostok si një qytetar i thjeshtë.

“Rama është qytetar privat në Rostok, aty e ka sjellë me makinë ambasadori i Shqipërisë si shofer”, thuhet më tej.

“Një hapësirë ​​mahnitëse. Nga dyshemeja në tavan, çdo mur është i mbuluar me veprat e tij artistike”, shkruan “Ost See’.

Ekspozita e kryeministrit në Gjermani është hapur ditën e sotme dhe do të vazhdojë të jetë e hapur deri më 6 janar, ndërsa bileta është 4 euro.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2018 - 00:58

Sot ishte dita e 8 të protestës, ndërsa studentët kanë paralajmëruar se do të vijojnë sërish nesër dhe në ditët e ardhshme, deri në plotësimin e atyre 8 pikave që kanë kërkuar edhe zyrtarisht.

Postuar: 12/12/2018 - 00:49

 Ish-zëvendësministri i Arsimit, Taulant Muka, është shprehur gjatë një komunikimi me e

Postuar: 12/12/2018 - 00:33

 I ftuar në emisionin Top Show kryeministri Edi Rama po përballet me studentët për të dialog

Postuar: 12/12/2018 - 00:25

Në diskutimin live në studion e emisionit “Top Show”, kryeministri Edi Rama sqaroi di

Postuar: 12/12/2018 - 00:17

Një ndër problematikat më të mëdha që kryeministri Rama ka renditur për universitetet, ka qenë çë

Postuar: 12/12/2018 - 00:14

 Një studente ka marrë fjalën të martën në studion e emisionit “Opinion” në Tv K

Postuar: 11/12/2018 - 23:43

Akuza të shumta kanë vërshuar në rrjetet sociale për disa nga studentët që janë në studion e emis