BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Politike

“Rama nuk ka interes që Meta të largohet nga politika”, Vangjeli paralajmëron: Ish- Presidenti vetëm postin e të dënuarit nuk e ka mbajtur, kështu siç po shkojnë punët...

“Rama nuk ka interes që Meta të largohet nga politika”,

Analisti Lorenc Vangjeli ka folur ditën e sotme në lidhje me ligjin për të privuar ish-bashkëpunëtorët e Sigurmit që të zgjidhen në politikë që ka paralajmëruar Partia Socialiste. Vangjeli shprehet se ky nuk është plan i Edi Ramës. Sipas tij, kryeministri në raport me kundërshtarët sillet si një strateg aq sa ka arritur edhe t'i emërojë ata. Vangjeli shtoi se Rama është komod jo vetëm më Metën përballë, por edhe me Berishën.

"Në jurisprudencën politike, Ilir Meta nuk ka mbajtur vetëm një post. Atë të të dënuarit, dhe kjo është pjesë e politikës siç po shkojnë punët. Por ata që propozojnë një ligj të tillë, është i cenuar që në thelb dhe i pamoralshëm. Këtu kemi një shah politik. Në opozitë kemi një mbret që duhet të ishte abdikuar, dhe një mbretëreshë që tentoi ta bënte Lulzim Basha disa kohë... Nëse miratohet ky ligj, të majtët janë të bindur që Iliri është demoni dhe përfaqësuesi i së keqes.

Ndërsa në PD janë të bindur që kjo është një tentativë e Edi Ramës të shpërbëjë opozitën. Kjo do të ishte një histori pa fund. Besoj se është një nga ato lojërat, si çdekretimi i zgjedhjeve lokale, që shumica e socialistëve ishin të gatshëm të hidheshin në luftë kundër Ilir Metës. U vu në lëvizje Gjykata Kushtetuese dhe Komisioni i Venecias. Dhe i vetmi person i pa interesuar që të shkarkohej ilir Meta në atë kohë ishte Edi Rama. Edhe në kontekstin e kohës, Edi Rama nuk ka asnjë interes që Meta të largohet nga politika. Atij i duhet një tjetër fushë beteje ku Ilir Meta të shpenzojë nerva, kohë, energji e të tjera. Ramës i intereson Ilir Meta përballë.

Ai është armiku i përkryer i Edi Ramës, i cili me të njëjtën lehtësi që ka formuar kabinetin qeveritar, ka arritur në momentin që të emërojë edhe armiqtë e tij, është shumë i lumtur për këtë, më besoni. Ndryshe nga Ilir Meta që sa herë i përmendet emri i kujtohet koha që nga Poliçani, te tunelet e Krrabës e deri në një seri të pafundme akuzash si video e famshme me Dritan Priftin apo plani për të vrarë dy deputetë shqiptarë" - tha Lorenc Vangjeli.