BREAKING NEWS

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes frikës së ndërhyrjes ruse, analiza e “New York Times”: A po e përdor Kremlini Serbinë për të nxitur luftën në Ballkan?

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë aksioneri i mazhorancës, ja pazari i Portit të Durrësit që qeveria nuk na e tregon

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë
x
BREAKING NEWS

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si po shkon drejt paqes situata mes Beogradit dhe Prishtinës, ja lëvizja e ndërkombëtarëve për t’i shkatërruar planin Vuçiçit

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si
x
BREAKING NEWS

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare në shtator: Grupi i Berishës do të konsiderohet ‘armatë terroriste’, nuk mund të ketë qeveri teknike për hallet e Metës

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në të gjithë vendin, si parashikohet të jetë moti për ditën e sotme

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në
x
BREAKING NEWS

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin kërkimet për kapjen e autorit

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin
x
BREAKING NEWS

Shqiptarët me gomone për në Angli/ Ambasadori britanik takon Gledis Nanon dhe bën deklaratën e fortë: Do depërtohen, nuk mund të kenë kurrë...

Shqiptarët me gomone për në Angli/ Ambasadori britanik takon
x
BREAKING NEWS

Publikohet dokumenti i gjykatës, Donald Trump po hetohet për ‘Spiunazh’, ja çfarë u gjet gjatë kontrollit nga FBI (Dokumenti)

Publikohet dokumenti i gjykatës, Donald Trump po hetohet për
x

Politike

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të rëndësishme”, Frrok Çupi ‘shigjeton’ qeverinë: Ai nuk ka keq vetëm ministrat, por edhe...

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të

Gazetari Frrok Çupi u shpreh sot në një intervistë televizive se mazhoranca ende s’ka realizuar akoma stabilitetin e popullit, duke u shprehur se shqiptarët e kanë ëndërr të mos shikojnë më figura që kanë shkaktuar trazira.

“Ramën e shikoj si një kryeministër nordik, të ftohtë ndaj kësaj që tha Berisha, do jetë nxehtë shumë. E shikoj edhe si një kryeministër, ose një mazhorancë, që s’ka realizuar një nga qëllimet më të rëndësishme që u votua në 2013-ën. Ka ndryshuar publiku, por jo politika. Ka mundësi të futemi në një konflikt mes publikut të kultivuar dhe politikës së pakultivuar. Nëse ka demokraci, në demokraci është ligj, demokracia është hakmarrje ligjore ndaj të keqes. Shqiptarët e kanë ëndërr të mos shikojnë më figura që kanë shkaktuar trazira. Një person që ka bërë luftë në këtë vend, thotë prapë do jem në krye tuaj. Mazhoranca e kishte për detyrë ta lironte këtë rrugë. Është njësoj sikur sot Al Capone të ngrihet nga varri dhe të shkojë në Shtëpinë e Bardhë. Apo sikur Enver Hoxha të vijë të thotë jam këtu. Qeveria garanton qetësi, modernitet. Ti sot jeton me dy parametra, me parametrat e tua që je qytetar i mirë dhe ndërkohë shfaqet kërcënimi, shfaqet rreziku. Kjo është mazhoranca që s’ka realizuar akoma stabilitetin e popullit. Ndoshta pret momentin kur të hapen negociatat dhe mund të ndodhë ndonjë gjë”, u shpreh Çupi.

Ndërsa iu kërkua një mendim për ministrat e kabinetit “Rama”, analisti tha:

“Kam njohur edhe ministra të diktaturës që kanë studiuar në Francë. Rama dhe gjithë kryeministrat e botës sot po zgjedhin nga ky lloj, sepse kemi arritur në pikën që në demokraci nuk qeverisin filozofët. Erdhëm te demokracia ku vetëm vlerë s’ka. Nuk është një situatë vetëm e qeverisë shqiptare. Nuk mund të presim ministra të mirë në këto rrethana që jemi. S’ka idetë e veta, ka idetë e kryeministrit, s’ka kontributet e veta, shijet e veta dhe një vizion për tjetër gjë. Ministri është aq i mirë sa ç’është qeveria. Ne edhe administratën e kemi keq, s’është fjala vetëm për ministrat”.

Më të lexuarat