BREAKING NEWS

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen pushtetet”, Lorenc Vangjeli lëshon 'bombën' dhe tregon çfarë do ndodhë së shpejti: Aferë më e madhe se Inceneratorët

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Politike

“Rama po nxjerr jashtë loje dhe PS-në”, Artur Zheji tregon ‘gabimin’ e kryeministrit që do t’iu kushtojë socialistëve

“Rama po nxjerr jashtë loje dhe PS-në”, Artur Zheji tregon

Analisti Artur Zheji komentoi sot në emisionin ‘Pikat mbi i’, nismën e kryeministrit Edi Rama për Këshillimin Kombëtar me qytetarët.

Për Zhejin e gjithë kjo lëvizje e Ramës është një sarkazëm shumë e madhe, që ai po e paraqet si domosdoshmëri për të kuptuar vullnetin e popullit. Sipas tij, me këtë nismë Rama po by pass-on dhe nxjerr jashtë loje edhe vetë Partinë Socialiste, pasi kupola është ajo që vendos për gjithçka.

Zheji: Rama pati një mundësi edhe dje ta ilaburonte këtë ‘gjetjen’ e komunikimit të drejtpërdrejtë me popullin, pasi mesa duket lideri suprem dhe absolut ka nevojë për një dialog diferencial me popullin. Për mua është një sarkazëm shumë e madhe, edhe pse paraqitet si domosdoshmëri për të kuptuar vullnetin e popullit, i cili nuk u lexoka në fushatë apo në komunikimin që ai bën në rrjetet sociale. Dikur thuhej shpesh në Shqipëri se uji i lartë rrjedh i pastër e kthjellët dhe turbullohet poshtë. Rama ka gjetur mekanizmin për të mbajtur ujin e kthjellët lart të paturbulluar poshtë, duke vendosur veten dhe popullin si dy identitete që janë të mjaftueshme për këtë fazë të zhvillimit të mandatit të tij të tretë. Zarfet që do u jepen moshës së dytë e të tretë do jenë anonime, do ja fusin me ato sharjet, do i fusin në zarfe e do ja çojnë qendrës. Ndërkohë që brezat më të rinj do të aplikojnë direkt online, siç tha vetë kryeministri. Unë mendoj që kjo është një tentativë për të suprimuar dhe ca mbetje nga demokracia në Shqipëri, megjithatë është një gjetje.

Zheji: Kjo është tendenca për ta reklamuar si një interaktivitet të drejtpërdrejtë, por më kujtohet kohë më parë kur Hoxha shkruante libra jashtë propagandës së drejtpërdrejtë, shkruante kujtime dhe te kujtimet për Kinën tregon se si i kishte bërë shumë përshtypje Enver Hoxhës pasi Mao Ce Duni tregonte se si njerëzit shiteshin për një copë mish derri. Tani te Rama kemi një by-passim të vetë PS, pra nxirret jashtë loje vetë partia. Partia vetëm zbaton ato që vendos kupola, por kjo ndodh në luftë. Duke by-passuar edhe PS, Rama e vë veten në një shkallë shumë të lartë. Liderët në këto kushte humbasin lidhjen me realitetin. Ndoshta ka dhe hall të madh Rama, ku i dihet.

Më të lexuarat