Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Rama s’ka faj se kështu bëjnë edhe të tjerë…!!!”/ Ylli Manjani reagim të fortë: Ky është kulmi i pisllëkut

Postuar: 19/08/2019 - 15:12

Ylli Manjani, ish-ministër i Drejtësisë, ka reaguar lidhur me ngjarjen e ndodhur mes Mihal Kokëdhimës dhe një grupi turistësh spanjollë, duke bërë një paralelizëm mes këtij episodi dhe asaj që ndodh në politikë.

Manjani shkruan se kur flitet për të këqija, vetëm emrit e të keqit nuk e thonë.

“Ky quhet mungesë sinqeriteti, në mos është militantizëm i fshehur.

Ngjarjet kanë emra konkretë, përgjegjës për çfarë bëjnë. Ndaj përgjithsimet për ta relativizuar përgjegjësinë e personit janë pisllëqe të llogjikës.

Le pastaj ata që thonë se “…. ai (dmth përgjegjësi) ska faj se e provokuan..”; ose “…. Rama ska faj se kështu bëjnë edhe të tjerë…”!!!

Këto janë kulmi i pisllëkut llogjik dhe ligësi e prodhuar nga mendje të korruptuara thellë…”, shkruan Manjani.

Postimi nga Ylli Manjani

Është irritues përgjithësimi i ngjarjes konkrete dhe bërja e saj fenomen, kur ndëerkohë përgjegjësi është i njohur, madje i kapur në flagrancë!!!

Pas sjelljes prej majmuni të Mihalit, ka shumë komente që thonë:
“Infrastruktura e dobët”; “mentaliteti i pa formuar”; “tatimet po i luajnë mendsh bisneset” etj…

Të gjitha këto arsyetime, e të tjera si këto, mund të vlejnë por në një kontekst tjetër, jo në kuadër të ngjarjes së Porto Palermos.

E njëjta gjë ndodh dhe në politikë, kur flitet për “të këqija në politikë” por vetëm emrin e të keqit nuk e thonë…

Ky quhet mungesë sinqeriteti, në mos është militantizëm i fshehur.

Ngjarjet kanë emra konkretë, përgjegjës për çfarë bëjnë. Ndaj përgjithsimet për ta relativizuar përgjegjësinë e personit janë pisllëqe të llogjikës.

Le pastaj ata që thonë se “…. ai (dmth përgjegjësi) ska faj se e provokuan..”; ose “…. Rama ska faj se kështu bëjnë edhe të tjerë…”!!!

Këto janë kulmi i pisllëkut llogjik dhe ligësi e prodhuar nga mendje të korruptuara thellë….

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2019 - 09:20

Hapja e negociatave të Bashkimit Evropian me Shqipërinë pritet të sjellë tërmet në radhët e të korruptuarve.

Postuar: 18/09/2019 - 09:10

Ngritja e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion mbetet prioritet për Këshillin e Lartë të Prokuror

Postuar: 18/09/2019 - 08:55

Nisma e mazhorancës për të shkarkuar Presidentin e Republikës, Ilir Meta nga detyra ka trazuar uj

Postuar: 18/09/2019 - 08:03

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ka dalë në dy përfundime pas vizitës së djeshme në Tiran

Postuar: 18/09/2019 - 08:00

Partia Demokratike ka vijuar edhe dje me akuzat e saj në adresë të kryebashkiakut socialist të Vo

Postuar: 18/09/2019 - 07:53

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi zhvilloi ditën e djeshme një takim me Sek

Postuar: 18/09/2019 - 07:47

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka si synim të sjellë një epokë të re në gjyqësor.