BREAKING NEWS

Ndryshojnë masat anticovid! Zbulohet vendimi më i ri i Komitetit të Ekspertëve: Duke nisur nga nesër do të...

Ndryshojnë masat anticovid! Zbulohet vendimi më i ri i Komitetit
x

Politike

Rama spastrime në PS, përzë rreth 25 deputetë, nga Bushati e Angjeli, te Ulqini, Velaj e Shameti, Majko, Xhafaj e Kodheli jashtë zonës së sigurt, ja kush ikën e kush vjen

Rama spastrime në PS, përzë rreth 25 deputetë, nga Bushati e

Kryeministri Edi Rama ka bërë spastrime drastike në PS. Dje janë dorëzuar lisat e kandidatëve në KQZ nga të gjitha partitë dhe PS ka pasur surpriza të shumta. Shefi i qeverisë ka larguar një pjesë të konsiderueshme të “Gardës së Vjetër”, duke futur emra të rinj. E para që njoftoi largimin ishte Eglantina Gjermeni. Ajo është tërhequr nga gara. Vetë Rama e falënderoi atë publikisht, ndërsa edhe ajo si koleget e saj duket se u ka lënë vendin emrave të rinj. “Mirënjohje gjithmonë në këtë Ditë të Gruas, dy bashkëpunëtoreve simbol të promovimit të legjislacionit mbi barazinë gjinore, të drejtat e grave, fëmijëve, minoriteteve dhe kundër dhunës ndaj gruas; dy aktivisteve shembullore të Shoqërisë Civile, që sollën në PS vlera e kontribute të reja dhe për 12 vjet rresht e përfaqësuan PS me dinjitet e profesionalizëm, në Kuvend e në Qeveri, Vasilika Hysi dhe Eglantina Gjermeni”,tha Rama. Gjatë një takimi të z. Rama me gratë socialiste, deputetja Eglantina Gjermeni aktivizimin dhe shërbimin e bërë ndaj PS-së e cilësoi si një “periudhë të jashtëzakonshme”. Pavarësisht se nuk do jetë më në listën për deputete, znj. Gjermani theksoi se do punojë dhe do japë kontribut në çështjen për mbrojtjen e të drejtave të grave. Një tjetër emër i larguar është Musa Ulqini, i cili u tërhoq pasi në zonën e Elbasanit ishte vendosur në një zonë jo të sigurt. Po ashtu tjetër emër është Ditmir Bushati i cili nuk do të jetë në lista. Shkodra është qarku ku ka pasur vërtet furtunë sepse kanë ikur edhe Senida Mesi me Luan Harushën.  Një tjetër emër që ikën është Almira Xhembulla. Po ashtu emra që ikin janë: Adnor Shameti  

Adelina Rista, Xhevit Bushaj, Anduel Xhindi, Musa Ulqini, Anastas Angjeli, Arben Kamami

Besnik Baraj, Vasilika Hysi, Vilma Bello, Andrea Marto, Edmond Leka dhe Fatmir Velaj. Ajo që bie në sy është se në zonën zjarrit janë edhe disa emra tepër të njohur. Pandeli Majko garon i 19-ti në Tiranë ndërkohë që PS mori 18 mandate në zgjedhjet e kaluara. Mimi Kodheli është po në Tiranë në venin e 21-të, ndërsa Fatmir Xhafaj renditet i 23-ti. Që të tre rrezikojnë që të mos jenë më deputetë.

Loja me koordinatorët

Kryeministri Edi Rama ka vendosur që të zbatojë të njëjtën skemë si në vitin 2017, pasi drejtuesit politikë në qarqe do të jenë jo të gjithë në zona të sigurta. Në shumë qarqe ata do të jenë në vijën e kuqe, një skemë kjo që t’i nxisë që të punojnë më shumë për të korrur vota. Ajo që bie në sy është se kryeministri ka sjellë shumë emra të rinj që zëvendësojnë gardën e vjetër. Në Dibër kandidon në vend të dytë Aurora Mara, e cila vjen nga radhët e opozitës. Ndërkohë në Tiranë ka shumë prurje të reja, ku mund të renditen: Luljeta Bozo Najada Çomo; Etilda Gjonaj; Belinda Balluku; Toni Gogu ;Etien Xhafaj; Alqi Bllako; Dallëndyshe Bici dhe Ylli Shehu. Në Beray lista drejtohet nga:  Hatixhe Konomi,  Bardhyl Kollçaku , Fadil Nasufi, Nasip Naço, Blendi Klosi. Në Durrës garojnë: Milva Ekonomi; Alban Xhelili; Jurgis Çyrbja; Klodiana Spahiu; Ilir Ndraxhi; Rrahman Rrahja; Lefter Koka dhe Edi Rama. Në Elbasan PS garon me: Evish Kushi; Klevis Xhoxhi; Besian Ajazi; Desantila Tahiraj; Sajmir Hasalla; Florenc Spaho; Luan Duzha dhe  Taulant Balla. Në Fier Gramoz Ruçi do të jetë i dhjeti, ndërsa para tij janë: Erion Braçe, Petro Koçi, Lindita Buxheli, Bashkim Fino, Baftjar Zeqo, Antoneta Dhima, Bujar Çela, Ismet Beqiraj, Tatjana Pirro, Gramoz Ruçi. Surpriza ka dhe në qarqet tjera. Në Gjirokastër janë: Mirela Kumbaro Furrxhi,  Laert Duraj,  Bledar Çuçi dhe   Artemis Malo.  Mësohet mbledhja dje e Kryesisë së PS ka pasur shumë debate, sidomos mes kryeministrit dhe Ditmir Bushatit.

Emrat e përjashtuar nga Rama

1.      Senida Mesi

2.      Ditmir Bushati

3.      Luan Harusha

4.      Almira Xhembulla

5.      Eglantina Gjermeni

6.      Roland Xhelialj

7.      Adnor Shameti  

8.      Adelina Rista

9.      Xhevit Bushaj

10.  Anduel Xhindi

11.  Musa Ulqini

12.  Anastas Angjeli

13.  Arben Kamami

14.  Besnik Baraj

15.  Vasilika Hysi

16.  Vilma Bello

17.  Andrea Marto

18.  Edmond Leka

19.  Fatmir Velaj

20.  Adriana Jaku

21.  Elona Gjebrea

22.  Sadi Vorpsi

23.  Sadri Abazi

24.  Reme Lala

Ja kandidatët e PS për zgjedhjet e 25 prillit

QARKU BERAT

1.         Hatixhe Konomi

2.         Bardhyl Kollçaku

3.         Fadil Nasufi

4.         Nasip Naço

5.         Blendi Klosi

6.         Sara Satka

7.         Jurgen Pushi

8.         Klajdi Qama

9.         Rabushe Hoxha

     QARKU DIBËR

1.         Lavdim Krrashi

2.         Aurora Mara

3.         Dionis Ymeri

4.         Melaim Damzi

5.         Spartak Koltraka

6.         Anisa Gjika

QARKU DURRËS

1.         Milva Ekonomi

2.         Alban Xhelili

3.         Jurgis Çyrbja

4.         Klodiana Spahiu

5.         Ilir Ndraxhi

6.         Rrahman Rrahja

7.         Lefter Koka

8.         Edi Rama

9.         Ana Dhamo

10.       Artan Bitri

11.       Kejda Bejaj Ferra

12.       Arkend Balla

13.       Denis Deliu

14.       Klementina Meçe

15.       Erjon Meka

     QARKU ELBASAN

1.         Evish Kushi

2.         Klevis Xhoxhi

3.         Besian Ajazi

4.         Desantila Tahiraj

5.         Sajmir Hasalla

6.         Florenc Spaho

7.         Luan Duzha

8.         Taulant Balla

9.         Albana Hana

10.       Enver Rroshi

11.       Briseida Gjoza

12.       Marsida Hyseni

13.       Shkëlqim Bullari

14.       Kristaq Skënderi

15.       Endri Pepa

 QARKU FIER

1.         Erion Braçe

2.         Petro Koçi

3.         Lindita Buxheli

4.         Bashkim Fino

5.         Baftjar Zeqo

6.         Antoneta Dhima

7.         Bujar Çela

8.         Ismet Beqiraj

9.         Tatjana Pirro

10.       Gramoz Ruçi

11.       Robert Bitri

12.       Mirza Petushi

13.       Arber Arapi

14.       Sokol Krasniqi

15.       Esiola Hoxha

16.       Erges Krakolli

17.      Adela Hysenaj

18.      Nimet Musai

     QARKU GJIROKASTËR

1.         Mirela Kumbaro Furrxhi

2.         Laert Duraj

3.         Bledar Çuçi

4.         Artemis Malo

5.         Kosta Garo

6.         Kjara Adhami

     QARKU KORÇË

1.      Eni Zaka

2.      Blerina Gjylameti

3.      Ilirian Pendavinji

4.       Ilir Topi

5.      Olta Xhaçka

6.      Niko Peleshi

7.      Edlira Bode

8.      Bledi Çomo

9.      Besa Spaho

10.  Dhora Dajko

11.  Arian Jaupllari

12.  Vasil Sterjovski

   QARKU KUKËS

1. Gerta Duraku

2. Petrit Malaj

3. Halim Dauti

QARKU LEZHË

1.         Lindita Nikolla

2.         Eduart Ndreca

3.         Shpresa Marnoi

4.         Gentian Malotaj

5.         Benard Palaj

6.         Eueda Molla

7.         Erjola Ndoci

8.         Gjon Ndoci

9.         Lina Guri

   QARKU SHKODËR

1.         Edona Bilali

2.         Paulin Sterkaj

3.         Benet Beci

4.         Ilir Beqaj

5.         Frrok Gjini

6.         Lela Berdica

7.         Pal Peraj

8.         Kristian Shkreli

9.         Diana Muriqi

10.       Jona Leqejza

11.      Alda Mema

12.       Kabir Fishta

 QARKU TIRANË

1.         Luljeta Bozo

2.         Najada Çomo

3.         Ervin Bushati

4.         Ogerta Manastirliu

5.         Arben Ahmetaj

6.         Ulsi Manja

7.         Etilda Gjonaj

8.         Arben Pëllumbi

9.         Elisa Spiropali

10.       Belinda Balluku

11.       Toni Gogu

12.       Etien Xhafaj

13.       Ermonela Felaj

14.       Xhemal Qefaliaj

15.       Fidel Ylli

16.       Klotilda Ferhati

17.       Alqi Bllako

18.       Eduart Shalsi

19.       Pandeli Majko

20.       Plarent Ndreca

21.       Mimi Kodheli

22.       Dallëndyshe Bici

23.       Fatmir Xhafaj

24.       Ylli Shehu

25.       Alfred Muharremi

26.       Romina Kuko

27.       Edmond Rushi

28.       Spartak Braho

29.       Klodeta Dibra

30.       Ornaldo Rakipi

31.       Bora Muzhaqi

32.       Eljo Hysko

33.       Vaid Shaba

34.       Kledina Skëndo

35.       Halit Valteri

36.       Tahir Muhedini

      QARKU VLORË

1.         Pranvera Resulaj

2.         Anduel Tahiraj

3.         Vullnet Sinaj

4.         Anila Denaj

5.         Niko Kuri

6.         Ilir Metaj

7.         Damian Gjiknuri

8.         Edi Rama

9.         Teuta Rama

10.       Ervis Moçka

11.       Alket Hyseni

12.       Laura Ferhati