Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rama: Të kthehet ligjshmëria në KQZ, Berisha po të dojë ta marrë në shtëpi

   Rama: Të kthehet ligjshmëria në KQZ, Berisha po të dojë ta marrë në shtëpi

Postuar: 18/04/2013 - 14:12

"Opozita kërkon kthimin e ligjshmërisë për KQZ, për ti dhënë procesit zgjedhor të 23 Qershorit dinjitetin që meriton populli shqiptar". Kryesocialisti Edi Rama në një prononcim për mediat deklaroi se për PS, zgjidhja e vetme e situatës së krijuar në KQZ është zbatimi i Kodit Zgjedhor dhe kthimi i ligjshmërisë në institucionin e administrimit të zgjedhjeve.

"Eshtë hedhur në erë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Përsa na takon ne, në kuptimin e betejës elektorale, Berisha po të dojë le ta marrë KQZ-në në shtëpi dhe kjo nuk përbën asnjë problem. Ky është një problem për shoqërinë shqiptare sot dhe për popullin shqiptar pas 23 Qershorit, ku pavarësisht se ne do të fitojmë, në sytë e partnerëve tanë, vendi do të jetë i njollosur me turpin që po i le në fytyrë kryeministri dhe shumica, që nuk është shumicë", tha Rama.

"Zgjidhja është e përcaktuar në Kodin Zgjedhor, dokumentin e rregullave të lojës, shkruar dhe miratuar me konsensus, i cili praktikisht është shkelur me të katër këmbët. Kodi e ka përcaktuar shumë qartë se KQZ nuk është as instrument dhe as organ që varet nga Kuvendi",  shtoi Rama.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/06/2019 - 15:10

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka bërë një parashikim shumë optimist dhe domethënës për atë që po ndodh kohët e fundit në Shqipëri.

Postuar: 26/06/2019 - 15:08

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste dhe kreu i grupit parlamentar të kësaj partie, Taul

Postuar: 26/06/2019 - 14:46

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha gjatë një konference të jashtëzakonshme, tha se përgjimet e &lsquo

Postuar: 26/06/2019 - 14:27

Pas anulimit të misionit të vëzhguesve të Këshillit të Evropës për votimet e 30 qershorit, k

Postuar: 26/06/2019 - 14:18

Gent Cakaj, ministri i Jashtëm ka deklaruar se lajmi se KE ka anuluar delegacionin e tij për të v

Postuar: 26/06/2019 - 14:16

Pas anulimit të misionit të vëzhguesve të Këshillit të Evropës për votimet e 30 qershorit, ka ard

Postuar: 26/06/2019 - 14:01

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Mallakastër, referuan materialet pë