BREAKING NEWS

Lajm fantastik nga spitalet COVID: Sot më shumë të shëruar se të prekur me koronavirus, ja 3 qytetet me numrin më të madh të infektimeve

Lajm fantastik nga spitalet COVID: Sot më shumë të shëruar
x

Politike

Rama tregon arsyen se pse Shqipëria nuk merr vaksinën ruse dhe kineze, hedh poshtë pretendimin: Nuk është gjeopolitike!

Rama tregon arsyen se pse Shqipëria nuk merr vaksinën ruse dhe kineze,

Në bashkëbisedimin me qytetarët e Lezhës, kryeministri Edi Rama ka shpjeguar se pse qeveria shqiptare nuk merr vaksinën ruse apo kineze. “Mos marrja vaksinës dikush mendon se është gjeopolitike, nuk është kështu ajo Ruse, vaksina nuk është në treg, vaksina nuk ka janë në sasi shumë më të vogla se sa kërkohet. Kur ka mungesa edhe Amerika, që është e fokusuar për t’i prodhuar dhe nuk i ka akoma, SHBA nuk i ka stok, prodhon e vaksinon. Nuk është vaksina kineze dhe po shkojmë ne ta blejmë. Nuk është as çështje çmimi, kanë shkuar në stratosferë por nuk është kjo. Është një luftë e tmerrshme tregtare, unë jam shumë i kënaqur në raport me vendet e tjera në Europë e rajon që s’ka vaksina fare. 140 shtete të botës nuk kanë bërë asnjë vaksinë, deri pak para ditësh. 70% e prodhimit të vaksinave është në dorën e 10 shteteve. E gjithë pjesa tjetër e botës lufton për kapur dozën e 30%. Europa e ka të pamundur të vendos një kusht të tillë, se nuk ka siguruar vaksinat”, theksoi Rama.

Më të lexuarat