Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Raporti, vetëm 3 prej kandidatëve për Prokurorinë e Posaçme kanë kaluar vetingun, SPAK nuk ngrihet para qershorit

Postuar: 12/02/2019 - 07:40

Qendra për Studimin dhe Qeverisjen ka publikuar raportin më të fundit sa i takon ecurisë së ngritjes së Strukturës së Posaçme Antikorrupsion. Në raport bëhet një bilanc i aplikimeve, ndërsa shqetësim shihet fakti se vetëm 3 nga 15 kandidatë për Prokurorinë e Posaçme kanë kaluar vetingun. “Pavarësisht se thuajse për të gjithë kandidatët të cilët kanë aplikuar në fazën e parë për prokurorë në Prokurorinë e Posaçme ka filluar procesi i rivlerësimit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK), vetëm 3 prej tyre janë konfirmuar tashmë në detyrë, ndërkohë që gjatë periudhës në vijim pritet të publikohen datat e seancave dëgjimore për të kryer vlerësimin e

kandidatëve të tjerë. Këshilli i Lartë i Prokurorisë do ti kërkojë KPK-së rivlerësimin me

përparësi për të gjithë kandidatët në Prokurorinë e Posaçme, të cilët presin ti nënshtrohen

vetting-ut. Konfirmimi në detyrë nga KPK për prokurorët, të cilët kanë shprehur interes për të qenë pjesë e PP, është një detyrim ligjor, të cilit do të duhet ti nënshtrohen të gjithë kandidatët. Në të njëjtën kohë detyrimi për tu konfirmuar në detyrë përbën një vlerësim të nevojshëm për

emërimin përfundimtar të kandidatit në këtë organ”, thuhet në raport. Më tej, bëhet e ditur se shumica e kandidatëve për Prokurorinë e Posaçme vijnë nga Krimet e Rënda dhe Prokuroria e Përgjithshme. Sipas raportit, KLP ka ende shpresë se do ketë emra që do shfaqin interes për SPAK. “Megjithatë gjatë ditëve vijuese të tjerë kandidatë prokurorë kanë aplikuar për të qenë pjesë e Prokurorisë së Posaçme, duke e çuar numrin në 15. Pavarësisht mendimeve ndryshe për mos shtyrjen e aplikimeve, Këshilli i Lartë i Prokurorisë me përfundimin e afatit 30 ditor (6 Shkurt 2019) vendosi me 10 vota pro dhe 1 kundër një shtyrje 2 javore kohore të aplikimeve për

Prokurorinë e Posaçme. Në funksion të rezultateve që solli faza e parë e aplikimeve, Këshilli i Lartë i Prokurorisë gjykoi se gjatë fazës së dytë si rezultat edhe i aktiviteteve ndërgjegjësuese, pritet të shprehin interes për të qenë pjesë e Prokurorisë së Posaçme edhe prokurorë të tjerë potencialë. Afati i ri i aplikimeve është data 21 Shkurt 2019, duke sjellë tashmë shtyrjen e emërimit të prokurorëve në Prokurorinë e Posaçme, e parashikuar të përfundonte brenda dy muajve nga krijimi i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, por e cila sipas llogaritjeve do të sjellë krijimin e SPAK në Qershor 2019”, thuhet aty.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 22:23

Lideri demokrat Lulzim Basha ka reaguar lidhur me sulmet terroriste të ndodhura në Sri Lanka ku kanë mbetur të vdekur më shumë se 200 persona dhe janë plagosur rreth 400 të tjerë.

Postuar: 21/04/2019 - 21:04

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pritet që ditën e hënë të mbledhë në orën 11:00 Kol

Postuar: 21/04/2019 - 20:41

Ish-deputeti demokrat, Gent Strazimiri, ka ironizuar në një postim në rrjet atë që konsiderohet

Postuar: 21/04/2019 - 20:10

Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, shkruan se Edi Rama ka marrë nga

Postuar: 21/04/2019 - 19:35

Të ndodhur në një kohë kur ngërçi politik vijon duke mos pasur një marrëveshje mes palëve pozitë-

Postuar: 21/04/2019 - 19:26

Avokat Spartak Ngjela jep alarmin se Shqipëria është e rrezikuar nga ndikimi rus.

Postuar: 21/04/2019 - 19:12

Ish-kryeministri  Sali Berisha ka uruar sot të gjithë besimtarët katolikë me rastin e Pash