BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Politike

"Reforma në Drejtësi u deformua", ish-ministri tregon kushtin që duhet të plotësojë qeveria me opozitën për integrimin në BE

"Reforma në Drejtësi u deformua", ish-ministri tregon

Ish-deputeti i LSI-së Edmond Haxhinasto në një intervistë për “News 24” deklaroi se  integrimi i vendit në BE ka nevojë për një pakt kombëtar. Sipas Haxhinastos, edhe reforma në drejtësi fillimisht u votua me konsensus, ndërsa më tej u deformua.

“Integrimi në BE ka nevojë për pakt kombëtar.  Kroacia dhe vende të tjera kanë bërë pakte kombëtare për integrimin në Bashkimin Europian. Mungesa e paktit kombëtar ka çuar në deformime, këtu mund të fus edhe reformën në drejtësi, e cila e dini vetë sesi rrodhi. Reforma në drejtësi duhej dhe kishte konsensus për këtë reformë. Nuk mjafton formalizimi i një reforme, por duhet edhe standardi. Standardi i krijuar për realizimin e reformës lë shumë për të dëshiruar. Duhet kuptuar se nuk është më e rëndësishme qeveria, por qytetarët”, tha Haxhinasto.
 
 

Më të lexuarat