Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Reforma në shërbimin diplomatik, Cakaj nis punën për lëvizjen e radhës

Postuar: 15/04/2019 - 22:18

Ministri i jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, ka ngritur një grup pune në ministri me qëllimin për të ndryshuar ligjin për shërbimin diplomatik.

Sipas zyrës së informacionit në ministrinë e Jashtme, ky grup ka nisur paralelisht transferimet nga detyra të 28 punonjësve apo drejtuesve të ambasadave. Vendimet kanë vënë në alarm ish ambasadorët, të cilët i kanë kërkuar respektimin e sistemit të karrierës.

Reagimit të Këshillit të Ambasadorëve, të cilët kanë ngritur alarm për ndryshimet e menjëhershme në ambasada nuk kanë shqetësuar ministrin e Jashtëm në detyrë.

Përveç 28 emrave të diplomatëve që ka transferuar, listës pritet t’i shtohen edhe 4 ambasadorë të cilëve i ka përfunduar mandati dhe pritet që ministria t'i kërkojë Presidentit Meta dekretin për shkarkimin e tyre.Në krye të grupit të punës në Ministrinë e Jashtme, është vendosur diplomati i karrierës Armand Skapi.

Gjithashtu pritet që numri i diplomatëve të rritet pasi në krahasim me vendet e rajonit, Shqipëria ka numrin më të ulët të trupës diplomatike.

Kujtojmë që Greqia ka mbetur vetëm me ambasadoren Hobdari, e cila është nën hetim nga prokuroria për skandalin e vjedhjes së pasaportave.

Ish-ambasadorë ndër vite janë shprehur se ministri duhet të ketë më shumë kujdes në ndryshimin e diplomatëve të karrierës. Ata shprehen se këtë detyrë nuk mund ta kryejnë studentët, sado ekselentë që të jenë, ndaj sugjerojnë që të respektohet sistemi i karrierës dhe respektimi i vlerave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 09:30

 Ish-kryeministri Sali Berisha rrezikon të çojë vendin drejt kaosit. Në një intervistë ai paralajmëroi një ’97-të të dytë nëse shkohet në zgjedhje pa opozitën.

Postuar: 21/04/2019 - 09:20

Ish-kryeministri Sali Berisha rrezikon të burgoset nëse do të tentojë ndonjë nga skenarët e tij d

Postuar: 21/04/2019 - 09:10

Zgjedhjet vendore pritet që të shënojnë fundin e Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Postuar: 21/04/2019 - 08:51

Kolegji i Posaçëm i Apelimit po mban peng shqyrtimin e çështjes së kryetarit të Gjykatës së Lartë

Postuar: 21/04/2019 - 08:50

 Kryetarja e Gjykatës së Lezhës, Ornela Naqellari u konfirmua në detyrë pak kohë më parë nga

Postuar: 21/04/2019 - 08:49

Ilir Meta do të mbahet mend si presidenti që ka luftuar më ashpër me qeverinë.

Postuar: 21/04/2019 - 08:46

 Reforma në drejtësi dhe sidomos ecuria e procesit të vetingut ka alarmuar tej mase Lëvizjen