Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Reforma Zgjedhore, Damian Gjiknuri zbulon çfarë do ndodhë javën e ardhshme me direktivat e OSBE

Postuar: 10/10/2019 - 20:54

Kreu i Komisionit për Reformën Zgjedhore Damian Gjiknuri shprehet se Partia Socialiste është e hapur për depolitizimin e qendrave të votimit dhe komisionerëve.

“Duhet të kemi depolitizim të plotë të qendrave të votimit dhe të komisionerëve. Megjithatë, këtë do t'ja lëmë debatit të hapur për të dëgjuar dhe anëtarët e tjerë të Komisionit. 
 
Ne si parti kemi qëndrimin për depolitizim të plotë të qendrave të votimit. Ne jemi të hapur dhe që formuala e KQZ të rishikohet, nuk është se ka rekomandim specifik për të, por ne jemi të hapur të rishikojmë dhe formulën aktuale”, tha Gjiknuri.
 
Më tej, i pyetur nga gazetarja Mirela Milori për vijueshmërinë e Reformës Zgjedhore, Gjiknuri tha se javën e ardhshme do të diskutohet në Komision për disa nga direktivat e OSBE për përmirësimin e cilësisë së zgjehdjeve.
 
“Javën e ardhshme do adresojmë direktivat e OSBE si barazia gjinore, fushta në mediat audiovizive e partive politike… Këto janë cështje që ekspertët javën e ardhshme do të vijnë me draft. Do të pranohen disa prej tyre, dhe do diskutohen me të tjerët, edhe me PD nëse është e interesuar”, shtoi Damian Gjiknuri, kreu i Komisionit për Reformën Zgjedhore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 23:59

Kryeministri Edi Rama ka nisur aksionin pas mos hapjes së negociatave me BE.

Postuar: 21/10/2019 - 23:52

Kreu i LZHK-së, Dashmair Shehi  tha se është i gatshëm për të hyrë në zgjedhje të parakohshm

Postuar: 21/10/2019 - 23:45

Deputeti socialist Taulant Balla tha se Partia Socialiste nuk mbron askënd, por vë drejtësinë të

Postuar: 21/10/2019 - 22:55

Deputeti socialist Taulant Balla u shpreh se Kodi i Ri Zgjedhor do të votohet deri në fund të kët

Postuar: 21/10/2019 - 22:33

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma tha se opozita ia la të gjitha pushtetet Edi Ramë

Postuar: 21/10/2019 - 22:20

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi  tha se kryeministri Rama po synon që çdo pushtet ta ketë nën

Postuar: 21/10/2019 - 22:15

Gazeta prestigjioze amerikane Financial Times ka sulmuar në mënyre të ashpër vendimin e Këshillit