BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Politike

Rënditja e universiteteve shqiptare në Europë, reagon Albana Vokshi: Arsimi nuk ka qenë kurrë në këto nivele

Rënditja e universiteteve shqiptare në Europë, reagon Albana

Deputetja e PD Albana Vokshi përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka reaguar për lajmin ku universitet shqiptare rënditeshin në vendet e fundit në Europë. Vokshi thekson se arsimi në Shqipëri nuk ka qenë kurrë në këto nivele.

Postimi i Albana Vokshit:

Edi Rama me Nikollën, Shahinin, Kushin e tani Ogertën e koncesioneve në shëndetësi dhe tenderave sekretë, e coi arsimin e e lartë të Shqipërisë të fundit në Europë.

Kurrë, arsimi, nuk ka qenë në këto nivele.

Times Higher Education Ëorld University Rankings ka përfshirë vetëm Universitetin e Prishtinës në pozicionin 1501 dhe asnjë nga Shqipëria.

Ndërsa, sipas QS Ëorld University Ranking pozicionet e Universiteteve Shqiptare janë:

- Universiteti Bujqesor 605

-Universiteti Durrësit i 606

-Universiteti i Politeknik i 658

- Universiteti i Tiranës i 677

Universitetet më të mira në rajon janë 3 serbe dhe 2 Universitete të Bosnjës dhe një në Maqedoninë e Veriut.

Universiteti i Tiranës është vetëm 10 vende larg nga fundi i tabelës,

Cilësia e universiteteve në Shqipëri ka rënie drastike me rreth 200 pozicione nga viti 2021.

Më të lexuarat