BREAKING NEWS

Fluturon kurba, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja me koronavirus janë identifikuar në 24 orët e fundit në vendin tonë

Fluturon kurba, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të
x

Politike

Revista amerikane: Ja rreziku që i kanoset Ballkanit nga Kina dhe Rusia, BE gaboi me bllokimin e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Revista amerikane: Ja rreziku që i kanoset Ballkanit nga Kina dhe Rusia, BE

Revista e njohur amerikane, “Foreign Policy”, pak ditë më parë ka publikuar një artikull mbi refuzimin e negociatave nga BE dhe rrezikun që sjell një veprim i tillë për ndikimin kinez e rus në Ballkan. “Parisi nuk ka minuar vetëm përpjekjet e reformatorëve dhe demokratëve të vërtetë në të gjithë rajonin; ajo ka mbjellë farat e paqëndrueshmërisë dhe ka inkurajuar rivalët kryesorë gjeopolitikë të BE-së dhe Shteteve të Bashkuara, Rusia dhe Kina. Ndërsa entuziazmi i BE për zgjerimin është zbehur, po ashtu dhe shpresat e vendeve kandidate për anëtarësim. Rusia dhe Kina kanë qenë shumë të etur për të mbushur zbrazëtinë që rezulton në investime dhe ndikim. Serbia, pavarësisht se është shumë e përparuar në bisedimet me BE-në, ka dalë si destinacioni kryesor për investimet financiare kineze në Europën Lindore – përfshirë kontributet kryesore në sektorin e saj të zgjerimit. Në Bosnjë dhe Hercegovinë, Kina është përgjegjëse për investimin e vetëm më të madh të vendit pas luftës, ndërtimin e planifikuar të një fabrike termike të thëngjillit në qytetin Tuzla, edhe pse projekti ka ngritur shqetësime serioze mjedisore, shëndetësore dhe politike në publikun boshnjak”, thuhet në artikull. Më tej, bëhet e ditur se në Malin e Zi, firmat kineze po ndërtojnë një autostradë 1.5 miliardë dollarë, e cila ka shkaktuar që borxhi i vendit të rritet në 80 për qind të PBB-së. Sipas revistës, kur Kina siguron infuzione të kapitalit për infrastrukturë dhe projekte të tjera në shkallë të gjerë, Rusia ushtron ndikim përmes mbizotërimit të sektorit të energjisë dhe lidhjeve të saj kulturore. “Financimi rus dhe ai kinez është shpesh tërheqës, sepse vjen me më pak tela të lidhura me çështje si korrupsioni dhe të drejtat e njeriut. Javën e kaluar, Serbia nënshkroi një marrëveshje të tregtisë së lirë me Bashkimin Ekonomik Euroazian të udhëhequr nga Rusia, me gjithë papajtueshmërinë e marrëveshjes me kërkesat e anëtarësimit në BE. Gazprom i Rusisë sponsorizon klubin e futbollit të ruajtur të Beogradit “Red Star”, dhe dega e propagandës ruse Sputnik dhe më shumë se 20 media të tjera ruse promovojnë narracione ruse, të cilat shpesh riciklohen nga media vendase. Ndërsa BE tërhiqet, ndikimi kinez dhe ai rus vetëm do të rritet, duke ushtruar një tërheqje që me kalimin e kohës mund të dëshmohet mjaft e fortë për të zhbërë vendet e rajonit nga themelet e tyre pro-perëndimore, demokratike dhe minojnë një paqe të brishtë. Kjo do të thotë, përveç nëse Shtetet e Bashkuara hyjnë në aksion”, thuhet në artikull. Sipas revistës, Uashingtoni ende mund të shfrytëzojë iniciativën për të siguruar që shembja e projektit europian nuk do të thotë fundi i urdhrit politik ende të trazuar pas Jugosllavisë. Sipas saj, Shtetet e Bashkuara kanë një shans për të bërë një rikthim simbolik dhe praktik në vendin e arritjeve të tij më të mëdha të politikës së jashtme që nga fundi i Luftës së Ftohtë, në një rajon ku udhëheqja amerikane është ende gjerësisht e popullarizuar dhe ku qëllimi i mbajtur prej kohësh i SHBA një Europë “e tërë, e lirë dhe me paqe” është përqafuar, por pa dyshim. 

Më të lexuarat