Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rihapet shtëpia e pushimit në Velipojë, Manastirliu: Gati për fëmijët e qendrave të përkujdesit

Postuar: 21/07/2018 - 19:54

Pas shumë kohësh, është rihapur shtëpia e pushimit në Velipojë, ku do të kalojnë pushimet fëmijët që jetojnë në institucionet e përkujdesit social në vend.Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu vizitoi shtëpinë e pushimit në Velipojë, ku aktualisht po kalojnë pushimet 30 fëmijë të Shtëpisë së Fëmijëve të Shkodrës.

“Pushimet patjetër që identifikohen me fëmijët dhe nuk ka se si të bëjnë përjashtim fëmijët e institucioneve tona të përkujdesit. Pas fëmijëve të Shtëpisë së Fëmijëve të Shkodrës, në këtë qendër do të vijnë me 1 Gusht fëmijët e ‘Zyber Hallullit’ dhe me radhë, të gjithë fëmijët e institucioneve publike të përkujdesit për fëmijët pa përkrahje prindërore, do të mund të kalojnë pushimet në këtë institucion të shtetit, për të gëzuar në këto ditë vere, si të gjithë fëmijët e tjerë”, tha ManastirliuSipas ministres, do të sigurohet që të ketë pushime verore për secilin prej 194 fëmijëve të Shtëpive të Fëmijëve në të gjithë Shqipërinë.
 
Gjatë vizitës në Velipojë, Manastirliu u ndal edhe në qendrën shëndetësore verore të hapur në qendër të Velipojës, në shërbim të pushuesve të shumtë që frekuentojnë këtë plazh.
 
Ministrja theksoi se Velipoja ka numrin më të madh të shërbimeve mjekësore të ofruara për pushuesit.
 
“Vetëm në Velipojë 1220 persona kanë marrë shërbime mjekësore gjatë kësaj periudhe të sezonit turistik. Në të gjithë vendin janë mbi 13 mijë pushues që kanë marrë ndihmën e parë në 26 qendrat shëndetësore verore të hapura në zonat më të frekuentuara turistike”, tha Manastirliu.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/08/2018 - 13:56

Pas lajmit se ish sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare, ka reaguar edhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.Përmes një postimi në Twitter, Bushati shkruan se ndihet i tris

Postuar: 18/08/2018 - 13:04

Ish-kryeministri Sali Berisha, priti në një takim kryetarin e komunës së Mitrovicës, Agim Bahti

Postuar: 18/08/2018 - 12:52

Pas përgjimeve që u bënë publike dje ku implikohej deputeti i PS Jurgis Çyrbja teksa fliste me Gi

Postuar: 18/08/2018 - 12:45

Teksa e cilëson si një reflektim përballë emergjencës, faktin që qeveria e Italisë i anuloi kon

Postuar: 18/08/2018 - 10:30

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka thelluar hetimet ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Postuar: 18/08/2018 - 10:20

Thellohen përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë.

Postuar: 18/08/2018 - 10:10

Të korruptuarit e sistemit të drejtësisë duket se nuk do e kenë të lehtë t’ia hedhin veting