BREAKING NEWS

A do shkarkohet Ilir Meta? Pandeli Majko tregon dy arsyet pse mazhoranca është e lëkundur

A do shkarkohet Ilir Meta? Pandeli Majko tregon dy arsyet pse mazhoranca
x

Politike

Rikthehet në post kyç Ditmir Bushati / Sali Berisha nxjerr prapaskenat e forta, zbulon se çfarë fshihet pas lëvizjes së bujshme të Edi Ramës

Rikthehet në post kyç Ditmir Bushati / Sali Berisha nxjerr

Ish-ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati është caktuar i dërguar i posaçëm i kryeministrit Rama, për OSBE-në.

Këtë lëvizje ish-kryeministri Sali Berisha e shikon si një turpërim për Shqipërinë.

Sipas tij ky vendim është akti më poshtërues që është marrë ndonjëherë ndaj një ministri të Jashtëm në historinë e OSBE-së.

Berisha shkruan:

Nje poshterim me i madh se sa me rastin e Maqedonise se Veriut!

Largimi i ministrit te jashtem shqiptar nga kryesimi i OSBE, poshterimi ekstrem i Kallam Diplomatit.

Miq, per here te pare ne ekzistencen e OSBE nje vend detyrohet te emeroje de facto nje minister te jashtem te vecante si kryesues radhe pasi ministri kushtetues i vendit refuzohet, nuk pranohet nga vendet anetare per shkak te mos kalimit te vetingut nderkombetar nga ana e tij. Edvin Mafine e rrezuan si kryesues te radhes te OSBE, nje dhurate kjo 100% e qeverise se meparshme sipas nje vendimi unanim te kesaj organizate te vitit 2006, per shkak te lidhjeve te tij me krimin, drogen, vjedhjet etj etj.

Miq, ky vendim eshte akti me poshterues qe eshte marre ndonjehere ndaj ndonje ministri te jashtem ne historine e OSBE. Sigurisht qe kjo eshte nje damke e madhe edhe per Shqiperine, delen e zeze te Europes. Ne te vertet ky eshte nje poshterim edhe me i madh se sa ndeshkimi i M V per te mos e lene vetem Shqiperine pa hapjen e negociatave.

Duke perfunduar, shtoj se duhen falenderuar vendet anetare per zgjidhjen e pashembullt qe i dhane problemit duke i menderosur kredencialet e ministrit te jashtem Edvin Kristaq Hajdutit dhe goditur ate fatalisht para 57 vendeve anetare te OSBE dhe emerimin de facto te nje ministri ad hoc te jashtem nga Shqiperia per te kryesuar OSBE! sb