BREAKING NEWS

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke bërtitur njëzëri: Rama ik!

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke
x
BREAKING NEWS

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë drejt spitalit

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë
x
BREAKING NEWS

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së rrëfen tmerrin: Ishte i dehur, iu hodha sipër dhe i kapa armën pasi...

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së
x
BREAKING NEWS

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin Elbasan-Tiranë

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin
x
BREAKING NEWS

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD akuzon ashpër kryeministrin dhe publikon foton: Ja çfarë po përpiqet të bëjë Rama

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit të The Sun: Rama nuk po bën asgjë për të parandaluar shpopullimin dhe trafikimin e qytetarëve

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit
x

Politike

Robert Papa jep informacionin e fortë: Ju tregoj se nga kush sponsorizohet çmimi i Ramës për mbrojtjen e afganëve

Robert Papa jep informacionin e fortë: Ju tregoj se nga kush sponsorizohet

Gazetari Robert Papa në një lidhje skype në studion e lajmeve në MCN ka komentuar mbi vizitën e kryeministrit Rama në SHBA, për të cilin u shspreh se nëse vizita do ishte e rëndësishme ndalesda e tij do të ishte në Uashington dhe jo Detroit ku Rama është nsdalur.

Lidhur me çmimin që kryeministri pritet të marrë për strehimin e afganëve në vendin tonë, Papa tha se ajo nuk është meritë e tij por e gjithë shqiptarëve, ndërsa shtoi se ai ka ardhur i ftuar nga bazat e tij ndërkohë që një fondacion i sponsorizuar nga Soros ka kërkuar të japë një çmim modest jo vetëm për të, por edhe për tre figura të tjera.

Ndsërsa lidhur me foltoren e Berishën nesë në Neë York përmes një platforme online, Papa tha se Berisaha ka pasur gjithmonë mbështetës të shumtë shqiptaro-amerikan, ndërsa sqaroi se ai veprim është realizuare nga një grup djemsh.

Intervista e plotë

1. Z. Papa ish- lideri i PD zhvillon ditën e nesërme foltoren në Nju Jork, takim i cili do të organizohet përmes një platforme online. Cfarë pritet të sjellë kjo foltore e radhës kur SHBA e ka shpallur ‘’Non Grata’’?

Natyrisht foltorja nuk janë ata që e kanë shpallur non grata janë shqiptarët që e kanë organizuar këtë foltore. Që Berisha ka pasur mbështetës shqiptaro amerikan janë të shumtë. Momenti që i fton dhe njëherë është se sfidon këtë veprim të ndërmarrë ndaj tij. Nuk e di do jenë anëtarë të PD apo do ftohet çdo shqiptar. Organizator janë një grup djemsh. Personalisht do isha më i hapur nëse Berisha do kishte një takim me 30 apo 40 shqiptarë të fushave të ndryshme do ishte diçka më domethënëse. E reja e kësaj është se dhe në SHBA ka shqiptarë amerikanë që kanë të drejtë vote që duan të mbështesin Berishën.

2. Ndërsa Berisha mban këtë foltore online, kryeministri Edi Rama ndodhet aktualisht në SHBA me ftesë nga Hilari Klinton, e cila pritet t’i dorëzojë Ramës një çmim për rolin e Shqipërisë në strehimin e shtetasve afganë. A ke mësuar më tepër detaje rreth kësaj vizite dhe pse kryeministri do të qëndrojë 1 javë?

Rama ka ardhur i ftuar nga bazat e tij ndërkohë që një fondacion i spsosorizuar nga Soros ka kërkuar të japë një çmim modest jo vetëm për Ramën por dhe për tre figura të tjera. Klinton duhet ta dije se nuk është merita e Ramës marrja e afganëve, por e të gjithë shqiptarëve. Natyrisht ka ikur koha e çmimeve të tilla, nëse kryeministri im vjen në SHBA ndalesa është në Uashington të tjerat nuk kanë efekt në kohë të tilla.

3.  Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme znj. Mimi Kodheli ish ministre e Mbrojtjes së Shqipërisë, ka qënë pjesëmarrëse në Asamblenë Parlamentare të NATO-s. Cilat kanë temat ku të pranishëm ishin dhe ish-Ministrat e Mbrojtjes të Turqisë, Norvegjisë, Italisë dhe Letonisë?

Unë kam kontaktuar me Kodhelin ajo më tha se interes për Shqipërinë për tu shqetësuar shumë për ndikimin rus natyrisht që cvendi ynë duhet të pozicionohet në krah të Amerikës dhe të mos vazhdojë me lojërat e Open Balkan. Dhe çdo kontakt që bëhet në Uashington janë sinjale që ne nuk heqim dorë nga aleatët tanë kryesorë që janë SHBA. I vetmi aleat real për ne është Amerika dhe askush se ka këtë tagër që ta prish këtë marrëdhënie por duhet të dimë ti bindim aleatët tanë se kush është realiteti shqiptar.

5. Z. Papa besoj keni ndjekur se fundmi debatet për te ashtuquajturin dekomunistizim te shoqërisë shqiptare, qe ka marre shkas nga përdorimi i fotos se Enver Hoxhës nga një deputet i Partisë Socialiste. Si mund te behet një gjë e tille pas 30 vjetësh ndryshimi te sistemit?

Më mirë vonë se kurrë. Këtu në SHBA herë pas here merren nazistë nga 93 vjeç dhe ekstradohen në Gjermani për krimet që kanë bërë. Por tek ne su bë kurrë kjo, ende kanë frikë se Enver hoxha ka titujt. Nuk jemi ndarë nga ajo e kaluar. Imagjino si e ndjejnë veten ajo pjesë e shoqërisë që u janë vrarë njerëz. Diktatura në Shqipëri ka qenë shumë më e egër se vendet e tjera.

6. Një koment tuajin mbi foton e z. Berisha ne shtëpinë e Diktatorit Hoxha. Ka një diskutim se ai qe rrezoi komunizmin ka patur afeksion ndaj Enver Hoxhës.

Të jemi real kush ka qenë ai shqiptar që nuk do pranonte të bënte një foto me Enver Hoxhën. Aty ka qenë një ditëlindje tani që me një fotografoi të rrëzosh jetën e dikujt se kuptoj. Ai se ka mohuar, ka pasur lidhje kjo ka qenë Shqipëria. Por kjo se hedh poshtë personalitetin e tij. Në drejtimin tonë ka ardhur koha të kemi figura të pastra. Pse akoma ende me këta.

Më të lexuarat