Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

A rrezikon Shqipëria një përplasje civile në 30 qershor? Delegacioni gjerman “shkund” Bashën dhe Kryemadhin: Kjo është detyra e politikanëve

Postuar: 12/06/2019 - 15:36

Gjatë qëndrimit në Tiranë, delegacioni gjerman iu përgjigj interesit të medias për krizën dhe për përgjegjësitë që duhet të marrë klasa politike shqiptare. Në fjalën e tij, përfaqësuesi i delegacionit gjerman, Josip Juratovic, tha se politikanët duhet të shohin problemet reale që ka sot Shqipëria me qëllim për të garantuar një të ardhme më të mirë për qytetarët e saj.

Teksa u pyet se a rrezikon Shqipëria një konflikt apo përplasje civile në 30 qershor, zyrtari gjerman pohoi se kjo nuk është në dorën e tij, por në dorë të qytetarëve shqiptarë. Sipas tij, shqiptarët e dinë tashmë se çfarë duan dhe këtë  duhet ta kërkojnë pa reshtur.

“ Unë personalisht nuk janë askush që mund të japë një recetë rekomandimesh. Kjo është në dorën e qytetarëve shqiptarë për të vendosur se çfarë duan ata. Procesi është konkurrim dhe pres që partitë politike të marrin pjesë në këtë proces. Dhe nga ana tjetër, është bindja ime personale: Populli shqiptar e di shumë mirë se çfarë dëshiron.  Shqiptarët duan të kenë shanse më të mira, shkollim,shëndetësi dhe dhjetëra gjëra pasi kjo nuk mund të zgjidhet në rrugë”- tha Josip Juratovic, kryetarin e Grupit Parlamentar (SPD).

Duke komentuar largimin e të rinjve nga Shqipëria, delegacioni gjerman tha se përmirësimi nuk vjen duke qëndruar në rrugë, por duke u përballur me problemet reale. Ai hodhi kritika edhe ndaj opozitës shqiptare.

“Unë mund të parafytyrojë, kur sheh se një burrë në moshën time se si fëmija e tij braktis vendin. Politika dhe partitë do të përballen me këto gjera. Detyra e politikanëve duhet ë përballen me ketë probleme dhe mos të dalin në rrugën me tymuese për të realizuar qëllimet e tyre”- tha përfaqësuesi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 20:51

Ish-deputeti i PD, Klevis Balliu ka përshëndetur veprimin e presidenti Ilir Meta që  shpalli ‘non grata’ në presidencë ambasadorin e OSBE, Bernd Borchardt.

Postuar: 18/11/2019 - 20:42

Parlamenti Evropian ka miratuar Oliver Varhelyin për Komisioner të Zgjerimit të Bashkimit Evropia

Postuar: 18/11/2019 - 20:17

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka në studion e lajmeve në Ora News u shpreh se

Postuar: 18/11/2019 - 20:13

Në një intervistë për revistën Class, ish deputetja e PD-së, Grida Duma ka treguar emrin e politi

Postuar: 18/11/2019 - 20:05

“Autoriteti i Medias Audiovizive (AMA) rrëzon ligjin e Ramës për censurën e medias online&r

Postuar: 18/11/2019 - 19:55

Ndërsa lideri i PD-së, Lulzim Basha, po viziton në qytete të ndryshme fermerët për të ndarë shqet

Postuar: 18/11/2019 - 19:41

Kryetari i PD Lulzim Basha po zhvillon një takim me aleatët e djathtë në selinë blu.Basha po tako