Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

'Rrogën atje e merr i gjithë rrjeti farefisnor', Pjerin Ndreu e thotë troç çfarë po ndodh në Bashkinë e Lezhës

Postuar: 21/05/2019 - 23:32

“Bashkia e Lezhës është kthyer nga një bashki shërbimi në bashki punësimi. 17 vetë, në një zyrë 2 me 3, marrin rrogën. Sot ke 57 punonjës social. Për personin nuk kam asnjë koment. Kryetari i bashkisë duhet të ketë një staf, ndoshta ai nuk ka arritur ta realizojë një të tillë”.
Kështu u shpreh Pjerin Ndreu, kandidati i Partisë Socialiste në Lezhë në emisionin “I Ftuari” teksa komentoi situatën aktuale në Bashkinë e Lezhës.
 
Ai thotë se Fran Frroku, kryetari aktual i bashkisë, ka ulur investimet në mënyrë drastike duke rritur kurbën e rrogave.
“Unë mendoj se më shumë kjo ka ardhur për shkak të menaxhimit të keq sesa presioni. Në 3 vite rresht ka një rekord nga më skandalozët në dy shtylla. Grantet e qeverisë dhe përdorimi i të ardhurave dhe tarifave vendore. Grantet janë të pakufizuara, mund ti përdorësh kudo. Por çfarë ka bërë? Nga viti në vit ka ulur investimet në mënyrë drastike duke rritur kurbën e rrogave dhe të njëjtën gjë ka bërë edhe të ardhurat. Rrogën atje e merr i gjithë rrjeti farefisnor. Bashkia ka të dhëna llahtar”.
 
Pjerin Ndreu premton për Lezhën një strukturë funksionale, jo me vende pune kot, por me vende pune që punojnë.
 
"Do të ketë përshkrim për vendin e punës që ke. Ajo që do të ndodhë është se bashkia do të kthehet në bashki shërbimi, jo bashki punësimi. Do të përmbyset menjëherë raporti i investimeve me atë të rrogave. Është bashkia e fundit sa i përket investimeve në raport me buxhetin”, u shpreh ndër të tjera Pjerin Ndreu. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/06/2019 - 23:57

Kryeministri Edi Rama i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Përballë’ ka komentuar përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane ‘Bild’.

Postuar: 19/06/2019 - 23:52

Aktivisti i njohur Endri Shabani është përballur ditën e djeshme në emision me ish-kryeministrin

Postuar: 19/06/2019 - 23:47

Taulant Balla ka deklaruar në emisionin Open se audio-përgjimet janë përgatitur në landmarkun e k

Postuar: 19/06/2019 - 23:30

Djali i ish-kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzeni, i përgjigjet deputetit socialist Taulant Balla

Postuar: 19/06/2019 - 23:13

Kryeministri, Edi Rama ka komentuar trazirat që po ndodhin në ambientet e KZAZ-ve duke u shprehur

Postuar: 19/06/2019 - 23:00

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, reagoi pas publikimeve të përgjimeve të reja nga gazeta gjermane

Postuar: 19/06/2019 - 22:55

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ishte ditën e sotme në Fier ku u takua me struktura të partisë