Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ruçi 'live' i tërheq vëmendjen Metës, përmend Kushtetutën: Të presim deri sa të ngrihet

Postuar: 18/01/2019 - 11:46

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka tërhequr vëmendjen presidentit Ilir Meta, sa i takon refuzimit të Gent Cakajt, propozimit të kryeministrit Edi Rama për dekretimin e tij si ministër i Jashtëm.

Në një bashkëbisedim me gazetarët, Ruçi u pyet nëse vendimi i Metës për mosdekretimin e Cakajt ishte vendim i drejtë ose jo, Ruçi ka kujtuar presidentit ç’parashikon Kushtetuta lidhur me këto raste.

“Nuk merrem me këto komente ka apo s’ka të drejtë, por i referohem Kushtetutës. Presidenti duhet të shprehet me dekrete, nuk vë në diskutim ka apo s’ka të drejtë.

Edhe kur ka kundërshtime duhet nxjerrë dekret, se është kompetencë e Kuvendit. Nuk ka dy emërime.

Të presim që Gjykata Kushtetuese të ngrihet dhe të shprehet me këtë interpretim “, u shpreh Ruçi, ndërsa pak minuta më parë Meta dekretoi Edi Ramën edhe si ministër të Jashtëm, de juro.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/02/2019 - 22:56

Kur kanë mbetur edhe disa orë nga protesta e opozitës ka reaguar edhe avokati Spartak Ngjela. Sipas tij nesër do të shohin të gjithë shqiptarët partnerin e tyre të madh, Shetet e Bashkuara të Amerikës.

Postuar: 15/02/2019 - 22:08

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj thotë se kupa është mbushur dhe protesta e ditës së nesërme është

Postuar: 15/02/2019 - 21:45

Kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla shprehet se populli e njeh shumë mirë se kush është

Postuar: 15/02/2019 - 21:01

Opozita e bashkuar ka thirrur qytetarët në protestën e së shtunës (16 shkurt), në atë që e quan

Postuar: 15/02/2019 - 20:34

Vetëm pak orë përpara protestës së opozitës në Tiranë, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi jep

Postuar: 15/02/2019 - 20:32

Ish-zv.minsitri i qeverisë së Edi Ramës, Taulant Muka deklaron se  ai nëse do të ishte në

Postuar: 15/02/2019 - 20:21

Ish-funksionar i lartë policie dhe sot deputet i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu foli sonte në