BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Sali Berisha jep lajmin e keq për Shqipërinë

Sali Berisha jep lajmin e keq për Shqipërinë

Ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur se vendi po shkon drejt përjashtimit përfundimtar nga procesi i negociatave me BE.

“Mendoj se ky 25 prill është një shans për shqiptarët së pari, më pas për PD dhe opozitën shqiptare. Qeveria holandeze dhe nja “jo” të prerë për Shqipërinë dhe një “po” të qartë për Maqedoninë e Veriut. Ky është viti i pestë që vendet e BE hedhin poshtë raportin e KE dhe në njëfarë mënyrë, mund të them se Shqipëria po ecën e sigurt drejt përjashtimit përfundimtar nga procesi i negociatave me BE. Kush analizon 6 vitet e fundit gjen dy gjëra, së pari, shtimi progresiv i kushteve, nga 5 në 15 vit pas viti. Së dyti, Shqipëria do të bëhej vendi i vetëm në historinë e BE që në procesin e negociatave do t’u impononte edhe vendeve që janë në favor të integrimit që të vendosin klauzolë specifike për Shqipërinë.

Sipas së cilës, në rast se Shqipëria nuk performon në procesin e plotësimit të kushteve, Shqipëria mund të përjashtohet fare. Kjo klauzolë, e votuar me unanimitet në parlamentin gjerman u shndërrua në ligj në dokumentin e samitit të BE, ku Franca bllokoi tërësisht zgjerimin, derisa u sanksionua një klauzolë e tillë. Kemi të bëjmë me një paketë kushtesh që Shqipëria duhet të plotësojë, me një qëndrim të papërgjegjshëm të kreut të qeverisë, i cili nuk ka asnjë interes kombëtar, por vetëm interesa kriminale të tij. Gjatë këtij viti, ai ka deklaruar me dhjetëra herë se nuk ka kushte për hapjen e negociatave. Çdo vit vijmë tek e njëjta melodi çdo vit, ku në mënyrë të pashmangshme, ne po imponojmë dhe detyrojmë vendet anëtare që po vazhduam kështu, të kërkojnë përjashtimin e Shqipërisë nga negociatat.

Kjo do të thotë se çfarë rëndësie jetike kanë këto zgjedhje, në radhë të parë, për projektin jetik për të ardhmen në BE”, u shpreh Berisha në A2.

Më të lexuarat