BREAKING NEWS

Koronavirusi në Shqipëri / 15 të vdekur në 24 orët e fundit, 594 raste të reja me Covid, shërohen 984 qytetarë

Koronavirusi në Shqipëri / 15 të vdekur në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

Vrau policin në Lezhë, Aldi Rama niset me urgjencë drejt Tiranës, ja si paraqitet gjendja e tij shëndetësore

Vrau policin në Lezhë, Aldi Rama niset me urgjencë drejt
x
BREAKING NEWS

U raportua se vrau veten, policia jep njoftimin zyrtar për Aldi Ramën

U raportua se vrau veten,  policia jep njoftimin zyrtar për Aldi Ramën
x
BREAKING NEWS

SPAK zbarkon në këtë qytet, bastisen zyrat e Arsimit

SPAK zbarkon në këtë qytet, bastisen zyrat e Arsimit
x
BREAKING NEWS

Merr fund aksioni/ Prej 5 orësh po ndiqej nga policia, autori i ekzekutimit të oficerit të policisë në Lezhë bën aktin e rëndë

Merr fund aksioni/ Prej 5 orësh po ndiqej nga policia, autori i ekzekutimit
x
BREAKING NEWS

Jep dorëheqjen drejtori i "Shefqet Ndroqit", kjo është mjekja e njohur që zë vendin e tij (EMRI)

Jep dorëheqjen drejtori i "Shefqet Ndroqit", kjo është
x
BREAKING NEWS

Dëshmia që po ndryshon pistën e hetimeve/ Ishte me nënkomisarin e vrarë, Shefi i Krimeve në Policinë Lezhë jep detajet për ngjarjen tragjike: Po kërkonim të arrestonim dikë tjetër që kishte plagosur më herët... (EMRI)

Dëshmia që po ndryshon pistën e hetimeve/ Ishte me
x
BREAKING NEWS

Ekzekutimi i nën/komisarit të Policisë, reagon menjëherë Yuri Kim

Ekzekutimi i nën/komisarit të Policisë, reagon
x

Politike

Sali Berisha jep lajmin e keq për Shqipërinë

Sali Berisha jep lajmin e keq për Shqipërinë

Ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur se vendi po shkon drejt përjashtimit përfundimtar nga procesi i negociatave me BE.

“Mendoj se ky 25 prill është një shans për shqiptarët së pari, më pas për PD dhe opozitën shqiptare. Qeveria holandeze dhe nja “jo” të prerë për Shqipërinë dhe një “po” të qartë për Maqedoninë e Veriut. Ky është viti i pestë që vendet e BE hedhin poshtë raportin e KE dhe në njëfarë mënyrë, mund të them se Shqipëria po ecën e sigurt drejt përjashtimit përfundimtar nga procesi i negociatave me BE. Kush analizon 6 vitet e fundit gjen dy gjëra, së pari, shtimi progresiv i kushteve, nga 5 në 15 vit pas viti. Së dyti, Shqipëria do të bëhej vendi i vetëm në historinë e BE që në procesin e negociatave do t’u impononte edhe vendeve që janë në favor të integrimit që të vendosin klauzolë specifike për Shqipërinë.

Sipas së cilës, në rast se Shqipëria nuk performon në procesin e plotësimit të kushteve, Shqipëria mund të përjashtohet fare. Kjo klauzolë, e votuar me unanimitet në parlamentin gjerman u shndërrua në ligj në dokumentin e samitit të BE, ku Franca bllokoi tërësisht zgjerimin, derisa u sanksionua një klauzolë e tillë. Kemi të bëjmë me një paketë kushtesh që Shqipëria duhet të plotësojë, me një qëndrim të papërgjegjshëm të kreut të qeverisë, i cili nuk ka asnjë interes kombëtar, por vetëm interesa kriminale të tij. Gjatë këtij viti, ai ka deklaruar me dhjetëra herë se nuk ka kushte për hapjen e negociatave. Çdo vit vijmë tek e njëjta melodi çdo vit, ku në mënyrë të pashmangshme, ne po imponojmë dhe detyrojmë vendet anëtare që po vazhduam kështu, të kërkojnë përjashtimin e Shqipërisë nga negociatat.

Kjo do të thotë se çfarë rëndësie jetike kanë këto zgjedhje, në radhë të parë, për projektin jetik për të ardhmen në BE”, u shpreh Berisha në A2.