BREAKING NEWS

Regjistrohen 40 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 40 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha do të largohet përfundimisht nga Partia Demokratike? Kreshnik Spahiu bën parashikimin e BUJSHËM, zbërthen skenarin e ish-kryeministrit: Do ndodhë në shtator. Uroj që ambasadorja Kim të kuptojë këtë!

Sali Berisha do të largohet përfundimisht nga Partia Demokratike?
x
BREAKING NEWS

“Një ndryshim i madh po vjen”/ Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’, zbulon për herë të parë fundin fatal që e pret Sali Berishën pas shpalljes ‘non grata’: Deklarata e Yuri Kim rrugë shpëtimi për Bashën, ja çfarë pritet

“Një ndryshim i madh po vjen”/ Spartak Ngjela lëshon
x
BREAKING NEWS

Vjen momenti i shumëpritur! Mbërrijnë në atdhe 5 gra dhe 14 fëmijë shqiptarë që ishin të ngujuar në kampin e ferrit ‘Al Hol’ në Siri, shoqërohen nga Rama dhe Çuçi (VIDEO)

Vjen momenti i shumëpritur! Mbërrijnë në atdhe 5 gra dhe 14
x

Politike

Salianji zbulon prapaskenat e shkarkimit të Ilir Metës: Zhurmë për të shmangur vëmendjen nga...

Salianji zbulon prapaskenat e shkarkimit të Ilir Metës: Zhurmë

Ervin Salianji e ka quajtur nul votiminnë parlament për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, pasi parlamenti është në tejkalim të kompetencave të veta.

Salianji tha në emisionin ‘Kjo Javë’ se votimi është një hakmarrje politike për shkak të pavarësisë së institucionit, dhe për shkak të të gjithë elementëve që Ilir Meta si president i Republikës ka bërë betejat e veta për të vendosur balancën e pushteteve.

“Në pikëpamjen time, por edhe në deklarimin zyrtar të PD, ky është një sulm ndaj një institucioni të pavarur. Është një vendim nul, për shkak se parlamenti është në tejkalim të kompetencave të veta. Nuk ka një shkelje të rëndë kushtetuese nga Presidenti që mund t’i jepte legjitimitet parlamentit për të ndërmarrë një veprim të tillë, është një sulm politik ndaj një institucioni të pavarur për shkak të përplasjes që ka patur edhe publike edhe në mënrë të herë pas hershme anëtarë të atij parlamenti, anëtarë të qeverisë apo vetë kryeministri.

Është një hakmarrje politike për shkak të pavarësisë së institucionit, dhe për shkak të të gjithë elementëve që Ilir Meta si president i Republikës ka bërë betejat e veta për të vendosur balancën e pushteteve në një republikë e cila ka patur një parlament një partiak dhe monist dhe ku gjithë pjesa tjetër e institucioneve kontrollohet nga një njeri i vetëm që është Edi Rama.

Kështu që, Gjykata Kushtetuese duhet të kthejë në shinat e ligjshmërisë duke e rikthyer mbrapsht vendimmarrjen e njëanshme të një parlamenti i cili është edhe përmbajtësisht ilegjitim. Është një vendimmarrje vetëm për të bërë zhurmë, për të hequr vëmendjen nga zgjedhjet”. – tha Salianji.