Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sandër Lleshi shpalli 52 persona “non grata”, reagon Ministria e Jashtme greke (Dokumenti)

Postuar: 09/11/2018 - 20:27

Pas shpalljes së 52 shtetasve grekë si persona "non grata" në territorin shqiptar, ka reaguar edhe Ministria e Jashtme greke.Athina zyrtare ka kërkuar nga pala shqiptare që të mos rëndojë klimën mes dy vendeve, ndërsa presin sqarime lidhur me këtë vendim.

Në deklaratë shkruhet:
 
Në këto çaste delikate presim që pala shqiptare të qëndrojë larg deklaratave e veprimeve qe rëndojnë klimën mes dy vendeve. Presim sqarime konkrete për vendimin e sotëm te autoriteteve shqiptare. Jemi te përkushtuar pro themelimit te marrëdhënieve bazuara ne mirëbesim, por presim te njëjtin qëndrim edhe nga fqinjët tanë.”
Kujtojmë se pas ngjarjeve ditën e djeshme në Bularat të Gjirokastrës, ku ekstremistë grekë thurën thirrje rraciste ndaj shqiptarëve, 12 persona fillimisht u arrestuan dhe më pas u liruan.
 
Ndërkohë që ditën e sotme zv.ministri me detyrë ministri të Brendshëm, Sandër Lleshi deklaroi se 52 shtetas grekë janë shpallur "non grata".

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 12:00

Gjatë një vizite në panairin e librit kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka shpalosur një strategji të re për mënyrën se si do funksionojë dhe drejtohet opozita e bashkuar.

Postuar: 15/11/2018 - 11:53

Ashtu siç u bë e ditur edhe dje, këshilltarët opozitarë në Bashkinë e Tiranës kanë bojkotuar mble

Postuar: 15/11/2018 - 11:47

Banorët e e Astirit kanë dalë për të 13-ën ditë rresht në protestë, kundër prishjes së banesave d

Postuar: 15/11/2018 - 11:42

Në emër të grupit parlamentar të maxhorancës, Taulant Balla i bëri thirrje opozitës që javën e ar

Postuar: 15/11/2018 - 11:29

Studiuesi i njohur, Aurel Plasari ka hedhur poshtë deklaratat e të gjithë atyre që janë shprehur

Postuar: 15/11/2018 - 11:27

Lëvizja Socialiste për Integrim, përmes kryetares Monika Kryemadhit ka paralajmeruar ndryshim str

Postuar: 15/11/2018 - 11:22

Nga Panairi i Librit kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ka komentuar për herë të parë publikisht pr