Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Seanca e jashtëzakonshme për dekretin e Presidentit, Meta paralajmëron shpërndarjen e Parlamentit: Të gjitha bien, nëse është nevoja...(Deklarata)

Postuar: 15/11/2019 - 10:53

Në fjalën e tij për gazetarët, presidenti Ilir Meta është shprehur se Kushtetuta është e paluajtshme dhe se askush të mos guxojë të përdhosë Gjykatën Kushtetuese.

“Sot këto parashikime të kushtetutës që janë të paluajtshme, kanë një lajmërim të fundit për ata që mendojnë se betimi me dorë në Kushtetutë të Ilir Metës ka qenë një akt ceremonial apo formal. Nuk ka organ më të rëndësishëm se ajo dhe përpjekjet për të kapur gjithë institucionet e drejtësisë duke kapur Gjykatën Kushtetuesë, nuk do ta ketë të mundur askush ta harrojnë. Presidenti, qeveria, parlamenti të gjitha bien në forma të ndryshme, por askush nuk mund të rrëzojë kushtetutën e Shqipërisë. E nëse u duket se veprimet ceremonial, do tju tregojmë të gjithë qytetarëve se çfarë ka kompetencë kushtetuta. Secili ka përgjegjësinë  të bëjë e vet. Secili ka kompetenca përkatëse, dhe presidenti do ti rikthejë nëse është nevoja tek populli atë çfarë I takon.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2019 - 17:01

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një takim me banorët e Laçit është njohur me ankesat e  tyre, të cilët i kanë thënë se qeveria dhe bashkia, i kanë lënë pa strehim, pa ndihma dhe pa bonus qeraje.

Postuar: 14/12/2019 - 14:54

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka reaguar pas urdhër-ndalimeve në Durrës.

Postuar: 14/12/2019 - 14:01

"Një këshillë e vlefshme që duhet dëgjuar!" Kështu shkruan Presidenti Ilir Meta, i cili

Postuar: 14/12/2019 - 13:35

Mazhoranca pritet të shtojë masat izoluese ndaj presidentit Ilir Meta.

Postuar: 14/12/2019 - 13:25

Gjatë një inspektimi që kryeministri Edi Rama ka bërë në disa pallate të pabanueshme, ka parë dis