Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sekuestrimi i arsenalit të armëve në Elbasan, Sandër Lleshaj zbulon detajet pse u mbajt i fshehtë

Postuar: 12/07/2019 - 13:02

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar për operacionin e armëve në Elbasan.Operacioni u zhvillua në fshatin Papër, ku u gjetën një arsenal armësh që dyshohet se i përkasin bandave kriminale.

I pyetur nga gazetarët, se përse u mbajt i fshehtë ky operacion, ministri u përgjigj: "Operacionet e policisë si rregull bëhen të gjitha të fshehta, rezultatet publikohen. Ështe mjeshtëri e vjetër", tha Lleshaj për mediat teksa ka marrë pjesë në inaugurimin e godinës së Policisë Kufitare në në Han të Hotit.

Lidhur me këtë ngjarje në Elbasan janë pezulluar 4 policë nga detyra, me akuzën se kanë nxjerrë informacion.

Ndërkaq, Lleshaj është pyetur edhe për trafikimin e 1 ton drogë përmes liqenit të Shkodrës. Lidhur me këtë ministri u shpreh senuk është i informuar, por theksoi se lufta ndaj këtij fenomeni vazhdon.

“Sa i përket trafikut të drogës mes Shqipërisë dhe Malit të Zi përmes liqenit të Shkodrës apo pikat e kalimit kufitar nuk jam i informuar se janë kapur 1 ton drogë nga maji deri tani. Lufta ndaj trafikut të drogës është një prioritet i Policisë së Shtetit. Ne nuk mund ta konsiderojmë ende të mbaruar luftën ndaj trafikut të drogës por di që kemi shkatërruar në mënyrë thelbësore gjithë rrjetet e kultivimit të cannabisit në Shqipëri dhe gjithë treguesut e këtij viti provojnë faktin që fenomeni është goditur dhe është shkatërruar. Sigurisht ka perpjekje sporadike të cilat po ndiqen me seriozitet të madh nga policia”, tha Lleshaj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/07/2019 - 16:37

Zv.ministrja e Brendshme Romina Kuko, e cila njëkohësisht është edhe kryetare e Grupit Ndërinstitucional të Punës ka njoftuar se qeveria po bën përgatitjet për hapjen e Kapitullit 24, nëse hapen negociatat me BE-në.

Postuar: 20/07/2019 - 16:17

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka reaguar sa i takon dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga pos

Postuar: 20/07/2019 - 15:35

Partia Demokratike i kërkon Prokurorisë të hetojë krimin elektoral të 30 qershorit.Opozita ka kal

Postuar: 20/07/2019 - 14:55

Kreu i LDE-së Arian Galdini ka reaguar lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i Kryem

Postuar: 20/07/2019 - 14:51

Pas aktit të dorëheqjes së parevokueshme të Ramush Haradinaj si kryeministër i Kosovës, ka ardhur

Postuar: 20/07/2019 - 14:50

Shkarkimi i Presidentit Ilir Meta duket se nuk do të jetë një proces aspak i lehtë për mazhorancë