BREAKING NEWS

Video/ Nuk dorëzohet Zvicra, shkund rrjetën e Serbisë, Embolo barazon shifrat

Video/ Nuk dorëzohet Zvicra, shkund rrjetën e Serbisë, Embolo
x
BREAKING NEWS

“Protesta e 6 dhjetorit rast i mirë që opozita të marrë vëmendjen e BE-së”, politologu zbulon arsyen pse Vuçiç nuk vjen në Tiranë

“Protesta e 6 dhjetorit rast i mirë që opozita të
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia e rrethoi, por autori zgjodhi të vriste veten

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia
x
BREAKING NEWS

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka përgjegjësi për largimin e të rinjve

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në Tiranë, i pranishëm edhe kancelari gjerman, ja kush do ta shoqërojë

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë: Kanë devijuar nga objektivi, nuk po merren me zyrtarët e lartë

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë:
x
BREAKING NEWS

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së zbardh prapaskenat

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë po ndodh

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x

Politike

Senatorja amerikane që propozoi ligjin antikorrupsion shpjegon se si do të ndikojë në të ardhmen e vendeve ballkanike dhe si do udhëzohet drejtësia për të shkuar te “kokat” e politikës

Senatorja amerikane që propozoi ligjin antikorrupsion shpjegon se si do

Sekretari amerikan i Shtetit do të jetë në gjendje të ofrojë asistencë teknike për vendet e Ballkanit Perëndimor që duan të zhvillojnë strategji kombëtare kundër korrupsionit, i tha Zërit të Amerikës senatori Jeanne Shaheen, kryetare e Nënkomitetit për Evropën dhe Sigurinë Rajonale, duke shpjeguar se çfarë kërkon propozimi i ligjit antikorrupsion për rajonin, të cilin ajo e prezantoi javën e kaluar me një grup senatorësh dypartiakë. Në projektligj theksohet qartë se SHBA do të ndërmarr programe të reja duke shtuar mbështetjen për prokurorinë dhe gjykatat si dhe do të ofrohet asistencë për të luftuar korrupsionin në nivel politik “Trajtimi i korrupsionit është një pjesë shumë e rëndësishme. Dhe ajo që bën ligji është autorizimi i Sekretarit të Shtetit për të ofruar ndihmë teknike për vendet që kërkojnë ndihmë në adresimin e sfidave të tyre të korrupsionit, "tha Shaheen. Përveç çrrënjosjes së korrupsionit, legjislacioni i propozuar thotë se SHBA njeh gjuhët e Ballkanit Perëndimor dhe do të vazhdojë të mbështesë trashëgiminë kulturore në rajon.

Mesazhi i SHBA për liderët e Ballkanit

Sipas saj, liderët e Ballkanit duhet të fokusohen në integrimin në Bashkimin Evropian dhe jo në nxitjen e konfliktit. “Kur flasim me njerëzit në udhëtim në fund të prillit, dhe sa herë që kam qenë në rajon në të kaluarën, kam dëgjuar nga qytetarët në ato vende se ata duan paqe. Ata duan stabilitet, duan të shohin një fund të konfliktit. Ata duan të kenë mundësi për veten dhe familjet e tyre. Dhe mesazhi im për liderët në Ballkanin Perëndimor është që të mendojnë se çfarë duan qytetarët tuaj. Mendoni për të ardhmen dhe çfarë është e mirë për vendin tuaj. Rruga përpara është shikimi drejt demokracisë, drejt integrimit në Bashkimin Evropian, me Perëndimin dhe jo duke vazhduar të promovojnë konfliktin kaq katastrofik për qytetarët e tyre në të kaluarën”, thotë Sahin. Ajo thekson se fokusi i ri në përparimin demokratik është veçanërisht i rëndësishëm në një kohë tensionesh etnike dhe përpjekjeve të Rusisë për të nxitur konfliktin në rajon. “Ndërsa Rusia shikon se ku mund të çelë konflikt pas Ukrainës, sigurisht që Ballkani Perëndimor është një nga ato vende, dhe kjo është arsyeja pse lufta në Ukrainë është kaq kritike. Ne po mendojmë se si do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të mbështetur Ukrainën dhe përpjekjet e saj kundër luftës brutale dhe të paprovokuar të Rusisë. Nuk mund ta imagjinoj askënd, kudo në botë, dhe veçanërisht në Evropë dhe Ballkanin Perëndimor, të shikojë atë që po ndodh në Ukrainë, duke menduar se do të donin që Rusia të hynte dhe ta bënte këtë me vendet e tyre”.

Ndryshimi i madh në Ballkan

Shahin thotë se legjislacioni i propozuar synon të sigurojë përparim ekonomik dhe të inkurajojë tregtinë në Ballkanin Perëndimor, jo vetëm me SHBA-në, por edhe me Evropën dhe vendet fqinje, si dhe të krijojë një mjedis me mundësi punësimi për të rinjtë.  Autorët e projektligjit besojnë se një stabilitet më i madh ekonomik dhe institucione më të forta demokratike do të rriste kënaqësinë e qytetarëve, do të reduktonte emigracionin e të rinjve dhe do t'i bënte qytetarët më pak të prirur t'i nënshtrohen dezinformatave. Kjo është arsyeja pse ata propozojnë programe për drejtuesit e rinj, kërkojnë hapjen e paralajmëruar më parë të zyrës rajonale të DFC - Korporata për Financimin e Zhvillimit dhe Promovimit të Partneriteteve Universitare. Propozimi nuk përfshin shumën e ndihmës financiare për rajonin nga buxheti federal. Nëse miratohet, kjo shumë do të vendoset më vonë. “Nëse propozimi në Senat miratohet dhe mendoj se do të jetë, sepse administrata është pro, edhe pse në 16 muajt e fundit nuk ka ndërmarrë asnjë hap energjik në lidhje me Ballkanin, për sa kohë që ka. asnjë ndarje ushtarake apo ndonjë ndarje më e madhe që do të ishte një barrë nga këndvështrimi i senatorëve të tjerë për taksapaguesit, nuk shoh ndonjë pengesë të madhe për miratimin e propozimit”, beson Richard Kramer. Ai beson se propozimi dërgon mesazhin e duhur. "Mendoj se është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe është absolutisht koha e duhur për këtë lloj iniciative, tani që Vladimir Putin është treguar pa mëdyshje se është një diktator brutal me një shpërfillje të plotë të sovranitetit të vendeve dhe të drejtave të njeriut. Nuk ka asnjë dyshim midis ndonjë lideri të besueshëm botëror nëse është e dobishme të mbahen marrëdhënie tregtare, diplomatike dhe të tjera me Rusinë. Për 10-12 vitet e fundit, nëse jo më gjatë, Moska ka një prani gjithnjë e më të fortë në Ballkanin Perëndimor dhe po bën çmos për t'i mbajtur vendet e Ballkanit të zhytura në nivele të ndryshme korrupsioni dhe të pavendosura për t'u bashkuar me Perëndimin dhe komunitetit euroatlantik. Ruajtja e një shkalle të kontrolluar paqëndrueshmërie në të gjithë rajonin është në favor të Rusisë, e cila dëshiron që kjo pjesë e Evropës të jetë "oborri i saj i pasëm" për të ndjekur qëllimet e saj, pothuajse ekskluzivisht në dëm të komunitetit transatlantik. Bashkë sponsorët e projektligjit janë senatorët demokratë Richard Durbin , Chris Van Hollen , Ben Cardin dhe Chris Murphy dhe senatori republikan Tom Tillis.